Na zobrazenie používa umelú inteligenciu.
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach spustil do prevádzky nový robotický angiografický prístroj za viac ako 1,95 milióna eur. Ku generačnej výmene došlo po 15 rokoch. Slúžiť má pri liečbe infarktov a ďalších ochorení srdca. Ide pritom o najmodernejšiu verziu zariadenia.
Zariadenie ako jediné na trhu dokáže nasnímať a znázorniť obraz v 3D pri rotácii 360 stupňov, pričom má najmodernejšie softvérové vybavenie. Na zobrazenie v najvyššej kvalite pri najnižšej možnej radiačnej záťaži pacienta a medicínskeho personálu využíva umelú inteligenciu. Používať ho majú predovšetkým kardiológovia implantujúci chlopne či stenty bez otvárania hrudníka.
„Znižuje aj dĺžku samotného výkonu a žiarenia na pacienta, a to približne o 20 - 30 percent. Softvér umožňuje, aby sme naraz videli röntgenový obraz, kde máme katéter, a zároveň nám umožňuje sledovať aktuálne ECHO,“ vysvetlil primár oddelenia Róbert Novotný.
Vďaka pomocným zobrazovacím metódam je nabodnutie cievy menej bolestivé a stresujúce, čo zároveň zlepšuje výsledky liečby. Výhodou najnovšej generácie tohto robotického systému je aj rýchlosť, ktorou vie reagovať na pokyny operatéra. Na Slovensku sú dva takéto angiografy, oba v Košiciach. VÚSCH ročne zrealizuje takmer 8000 výkonov, počas ktorých využíva angiografické zobrazenie.
Zdroj: TASR