Pacient sa rýchlejšie vráti do bežného života, benefitom je aj kozmetický výsledok.
Vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach vykonali prvú plne endoskopickú operáciu mitrálnej chlopne pomocou 3D endoskopickej veže. Ide o vôbec prvý prípad takejto operácie na Slovensku. Takéto zákroky predstavujú nielen veľký posun v miniinvazívnej chirurgii, ale aj v rámci rekonvalescencie pacienta.
Plne endoskopické operácie pomocou 3D endoskopickej veže spočívajú v malom reze na hrudníku pacienta, pričom je k dispozícii kamerové zobrazenie na obrazovke. Prechod z 2D zobrazenia na 3D predstavuje pre kardiochirurga výrazný rozdiel.
„Pozerá sa na obrazovku. Obraz je zväčšený a dokáže tak oveľa presnejšie manipulovať s jednotlivými nástrojmi,“ vysvetlil kardiochirurg a generálny riaditeľ VÚSCH Štefan Lukačín.
Pri klasickej operácii musia otvoriť hrudník a rana má 20 a viac centimetrov, pričom je potrebné tiež ošetriť poškodenie hrudnej kosti. Pri plne endoskopickej operácii je rana výrazne menšia.
„Je to taká štrbinka. Obrovským benefitom je najmä rekonvalescencia pacienta. Je rýchlejšia a menej bolestivá. To znamená, že pacient strávi oveľa kratšiu dobu na jednotke intenzívnej starostlivosti a vo veľmi krátkom čase sa môže opäť vrátiť do bežného života. Okrem toho je tu, samozrejme, aj kozmetický benefit," dodal kardiochirurg a prednosta Kliniky srdcovej chirurgie VÚSCH a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach Adrián Kolesár.
Operáciu podstúpila Marta Eliášová, ktorá mala vrodenú vadu a lekári v uplynulom období zaznamenali zmeny jej chlopne.
„Stále som mala pocit takého ťažkého dýchania, teraz to už nemám,“ povedala pacientka s tým, že po dvoch týždňoch od operácie cíti dobre.
Kardiochirurgický tím VÚSCH a LF UPJŠ v Košiciach pracoval na takejto operácii spolu s Tomášom Holubcom – kardiochirurgom z oddelenia Kardiovaskulárnej chirurgie Univerzitnej nemocnice a Goetheho univerzity vo Frankfurte.
Zdroj: TASR