Používa ich aj pri liečbe pacientov s koronavíusom.
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) sa aktuálne stará o 4 COVID pacientov, z toho 2 si vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu a 1 pacient je napojený na ECMO prístroj. Ten slúži ako dočasná náhrada srdca a pľúc. Podľa Renáty Cenkovej z VÚSCH sa využíva pri najťažších prípadoch pacientov s koronavírusom:
„Obvykle sa používa, keď pacientovi zlyháva srdce, ale teraz počas pandémie ho naši odborníci využívajú aj pri zlyhávaní pľúc. Tie totiž pri veľmi ťažkom poškodení nie sú schopné zabezpečovať okysličovanie krvi. Prístroj pacientovi dočasne dokáže nahradiť oba orgány, aj srdce, aj pľúca.“
Keďže najväčší nápor COVID pacientov zaznamenáva Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP), VÚSCH im jeden z ECMO prístrojov zapožičal.
„Spolupracujeme aj takým spôsobom, že v prípade potreby náš tím priamo v priestoroch UNLP pacienta napojí, manažuje liečbu a zároveň edukuje kolegov z daného pracoviska,“ dodala Cenková s tým, že práca s takýmto prístrojom je náročná a vyžaduje si spoluprácu anestéziológa, perfuziológa, kardiológa a kardiochirurga.
Autor: RÁDIO KOŠICE