Východ sa ocitol pod snehom. Aká je aktuálna situácia na cestách?

VýchodSpravodajstvo

Aktualizované 19.25 hod.

Na východnom a strednom Slovensku bude počas dňa pretrvávať husté sneženie. Na západe sa môže tvoriť poľadovica. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal preto výstrahy. Druhý stupeň pred snežením platí v okresoch Snina, Humenné, Bardejov, Košice a Sobrance. Meteorológovia vyhlásili prvý stupeň v takmer celom Banskobystrickom kraji a v okresoch Gelnica, Košice-okolie, Michalovce, Rožňava, Trebišov, Bardejov, Medzilaborce, Prešov, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou. SHMÚ upozorňuje na tvorbu snehových jazykov a závejov v celom Košickom a Prešovskom kraji.

Očakáva sa, že spadne od 10 – 20 centimetrov nového snehu, ojedinele, hlavne v okolí Vihorlatu to môže byť aj viac, okolo 30 centimetrov snehu za 24 hodín. Výstraha platí do polnoci 29. novembra. Ojedinele sa tiež očakáva aj poľadovica a na východe aj tvorba snehových jazykov, výnimočne aj závejov,“ povedala pre Rádio Košice meteorologička Martina Sadloňová.

Vedenie mesta a dispečing košického magistrátu sa na aktuálne sneženie vopred pripravili a podnikli aj viaceré kroky. O nepriaznivom počasí informovali včera (27.11.) a podľa radnice boli v teréne desiatky vozidiel. Košičania však tvrdia, že cesty neboli ráno v dobrom stave.

Jana Poľová z košického magistrátu pre Rádio Košice povedala, že spoločnosť KOSIT včera posypala soľou všetky hlavné ťahy, bočné ulice aj sídliská, pričom v kopcovitých terénoch operovala aj ráno:

„Do zimnej údržby sa zapojilo aj celkovo zhruba 200 pracovníkov a viaceré mechanizmy mestských podnikov Tepelné hospodárstvo, Správa mestskej zelene a Bytový podnik mesta Košice. V teréne bolo 43 vozidiel zimnej údržby spoločnosti KOSIT. Tie v zmysle operačného plánu zimnej údržby pomáhali udržiavať zjazdnosť hlavných ťahov a ciest, na ktorých premáva mestská hromadná doprava a následne prešli k čisteniu vedľajších a vnútrosídliskových komunikácií.“

Ráno odišla aj výzva pre takmer 850 dobrovoľníkov, ktorí si adoptovali chodníky, čo potvrdila aj Poľová:

„Keďže sneženie pokračuje aj v týchto chvíľach, môžu dnes po návrate zo škôl alebo práce uskutočniť aj ďalšiu dobrovoľnú zimnú údržbu na svojom chodníku. V zmysle Operačného plánu zimnej údržby ciest a komunikácií v meste Košice 2023/2024 nepretržite koordinujeme celý postup a spolu s občanmi zapojenými do adopcie chodníkov, našimi mestskými podnikmi a ďalšími zmluvnými partnermi sa staráme o zmiernenie dopadov aktuálneho počasia na bežný život v meste. Počas sneženia, aké Košičania zažívajú už od pondelkového (27.11.) večera, nie je možné očakávať úplne suché cesty a chodníky. Robíme však maximum možného, aby sa po komunikáciách v meste dalo v rámci možností čo najbezpečnejšie jazdiť alebo prechádzať.“

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) uviedol, že dnes ráno a predpoludním premávali po meste všetky autobusové a električkové linky. Cestujúci museli na viacerých trasách počítať s meškaním. 

V rámci koľajovej dopravy sú momentálne všetky úseky prejazdné, pričom na autobusovej doprave v kopcovitých terénoch neevidujeme žiadne problémy. Vyhrievanie električkových výhybiek je zapnuté v maximálnom možnom rozsahu a naši zamestnanci údržby sú v prípade potreby pripravení vykonať všetky potrebné úkony. Čo sa týka autobusovej dopravy, cestné komunikácie sú posypané posypovou soľou a do rána tak neočakávame výrazné problémy prejazdnosti MHD,“ informovala v podvečerných hodinách hovorkyňa DPMK Vladimíra Bujňáková.

V autobusovej doprave došlo počas dňa k viacerým výpadkom spojov bez náhrady. Cestovanie sprevádzalo aj obmedzenie v súvislosti s poruchou električkovej výhybky na kruhovom objazde Moldavská, kvôli ktorému sa odkláňali linky č. 6 a 9. Zároveň to ovplyvnilo aj linku R1 na trase od Vstupného areálu U. S. Steel.

Foto
Na východnom a strednom Slovensku bude pretrvávať husté sneženie / TASR

Husté sneženie komplikuje aj situáciu na cestách, na opatrnosť a ohľaduplnosť v tejto súvislosti vyzýva aj polícia. Na východe už v noci začalo husté sneženie, ktoré neprestávalo ani počas dnešného dňa. Cestári boli v pohotovosti od včera večera a podľa ich slov sa vozovky darilo odhŕňať v pravidelných intervaloch.

„Momentálne sneží na celom území kraja. Cesty sú zjazdné, niektoré s problémami, ale udržiavajú sa a sú prejazdné. Technika je na výjazde a zatiaľ nemáme hlásené uzavreté úseky,“ skonštatoval Jaroslav Štofko z dispečingu Prešovského kraja.

Situácia je aktuálne pokojná aj v metropole Šariša. V teréne je takmer 50 pracovníkov, ktorí realizujú zimnú údržbu, pričom prvé mechanizmy boli na cestách od 2.00 hod. Dnes zabezpečuje údržbu chodníkov 13 mechanizmov a na cestách sú tri veľké sypače, dva malé a tri traktory. Cesty sú v súčasnosti zjazdné.

Na území Košického samosprávneho kraja (KSK) je údržba ciest zabezpečovaná v zmysle Operačného plánu zimnej údržby ciest. V prvom rade sú udržiavané hlavné ťahy, predovšetkým cesty prvej a druhej triedy a dôležité medziregionálne cesty tretej triedy tak, aby snehová vrstva na vozovkách neprevyšovala tri centimetre.

Hovorkyňa KSK Katarína Strojná dodala, že Správa ciest je od včera aj počas noci v pohotovosti, pričom v teréne je nasadená všetka dostupná technika:

Diaľničné úseky a rýchlostné cesty sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý. Čerstvý alebo kašovitý sneh od jedného do troch centimetrov sa nachádza na úseku D1 Košice – Bidovce a R4 Milhosť – Košické Oľšany. Cesty prvej, druhej a tretej triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utláčaného snehu do troch centimetrov. Dobšinský kopec je uzatvorený pre nákladnú dopravu, Slanec je ťažko prejazdný pre nákladnú dopravu, Soroška je plne prejazdná,“ konkretizovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Katarína Strojná.

Na Dargove vznikajú kolízne situácie z dôvodu, že niektoré kamióny majú letné pneumatiky. Sneženie by malo ustáť v priebehu zajtrajšieho (29.11.) dňa.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

 

Komentáre