Východ zažil veľkolepý Košický Nočný Beh

KošiceŠport

Špecifickú atmosféru opäť vytvorili bežci i fanúšikovia.

Foto
Zabehnúť si Košice Night Run prišli stovky športovcov z celého Slovenska /  Róbert Rapoš

Piatková noc bola na východe poriadne horúca, a to nielen preto, že teploty siahali na tridsiatku. Noční bežci sa stretli na šiestom ročníku prestížneho behu Košice Night Run 2017. Presne o dvadsiatej sa ich po Hlavnej ulici rozbehlo viac ako 1600, vrátane detí, ktoré si zabehli jeden okruh.

Bežci štartovali opäť pri Dolnej bráne, no desaťkilometrová trasa bola tento rok otočená, okorenená aj behom popri Légiovlaku, ktorý bol špeciálne otvorený do neskorých hodín, aby si ho užili aj návštevníci mesta.

Famóznu atmosféru dotvárali aj hudobné pódiá, ktoré športovcov burcovali k lepším výkonom. V centre mesta dostali priestor lokálni umelci, poprední dídžeji i stálice: „Zdá sa mi, že to stále ide hore, Košice Night Run je skvelá akcia, chodí stále viac a viac ľudí, Košice máme veľmi radi, je tu výborná atmosféra, za čo ďakujeme aj organizátorom, že nás pozývajú. Myslím si, že tá energia je taký nejaký cyklus, že ona príde od nich k nám a zase oni ju dostanú od nás. To je veľmi dobré,“ prezradil Igor Holka z Campana Batucada.

Všetci bežci, bez ohľadu na výsledný čas získali v cieli medailu v originálnom dizajne. Rovnako si väčšina z nich obliekla aj tričká podujatia: „Boli sme milo prekvapení aj tým, že bežci prišli v edícii tričiek 2017, v zahraničí je to väčšinou povinné dať si tričko organizátora, u nás si ho ľudia obliekajú dobrovoľne, takže sa tešíme, vyzeralo to výborne aj na trati,“ uviedol organizátor Marek Petráš. Celkovo sa na beh prihlásili 1760 bežcov. Fotogalériu nájdete aj na TV KOŠICE.

Foto
Na Košice Night Run 2017 sa prihlásilo 1770 bežcov /  Róbert Rapoš

Víťazmi Urban a Lamiová

Najrýchlejší spomedzi mužov bol favorizovaný Jozef URBAN s časom 00:31:34: „Bolo dosť teplo oproti minulému roku, ale Košice Night Run pokračuje v prekonávaní počtu bežcov, mám pocit, že ich je doteraz najviac. Inak, atmosféra super, nesklamala, v meste je plno ľudí, takže si myslím, že super,“ uviedol víťaz po prebratí hlavnej ceny. Ako druhý skončil Jaroslav SZABO (00:32:14). Tretiu priečku obsadil Michal LAMI (00:33:40).

Spomedzi žien bola najrýchlejšia Katarína LAMIOVÁ s časom 00:38:26, beh si užívala: „Víťazstvo je stále super pocit, bola som sama zvedavá, ako sa mi pobeží, pretože tento rok celkovo som behala také skôr dlhšie preteky, trailove, kopcovité a toto je veľmi rýchle, ale bežala sa mi lepšie ako kedykoľvek predtým,“ uviedla víťazka. Na druhom mieste skončila Lívia KRAJŇÁKOVÁ (00:43:32), ako tretia sa umiestnila Miriam REISTETTEROVA (00:44:07).

Najrýchlejší tím bol URBAN RUNNING TEAM  (Jozef Urban, Radovan Tomeček, Martin Kušnirik, Zuzana Furbergerova), desať kilometrov zabehli za 00:32:51. Druhý najrýchlejší bol tím TJ OBALSERVIS KOŠICE (Jaroslav Szabo, Martin Bendík, Emil Henček) s časom 00:33:42. Tretí tím s názvom ESET (Michal Lami, Katarína Lamiová, Martin Kozák, Marián Novák, Peter Palát, Peter Šeteščák, Marek Lapko) skončili s časom 00:36:02.

Foto
Košický Nočný Beh už patrí na bežeckú mapu / Róbert Rapoš

Pamiatkový beh

Na štart Košice Night Run sa tradične postavili aj žiaci z košických základných škôl. Krátko po hlavnom štarte vybehli na päťkilometrovú trať, zabehli si teda jeden okruh. Najrýchlejší spomedzi chlapcov bol Jakub Vinarčík zo ZŠ Požiarnická. Druhú priečku obsadil Dávid Mikula zo ZŠ Drábova 3, tretie miesto získal Nicolas Gergeľ taktiež zo ZŠ Drábova 3.

Najrýchlejšou spomedzi dievčat bola Dominika Gomonaiová zo ZŠ Drábova 3, druhé miesto získala Viktória Jakabová z rovnakej školy, bronz si odniesla Kristína Kobularčíková tiež zo ZŠ Drábova.

Deti si beh užili aj preto, že na chvíľu vymenili bežné ihriská a telocvične za historické centrum: „My ho v škole voláme Pamiatkový beh, lebo beháme medzi pamiatkami a veľmi sa nám to páči,“ uviedli deti v cieli krátko po dobehnutí.

Vidíme sa aj o rok

Metropola východu má za sebou šiesty ročník Košického Nočného Behu. Do mesta vdýchol jedinečnú atmosféru, ktorou je preslávený. Mnohí prekonali vlastné rekordy, iní si beh spojili so zábavou a užívali si pohodové tempo.

„Som veľmi rád, že sa to opäť zvládlo, rád by som vyzdvihol bežcov i fanúšikov, boli veľmi disciplinovaní a bolo vidieť, že Košice Night Run už má svoje miesto a ľudia vedia, čo možno od tohto nočného behu očakávať. Na štarte sa vidíme aj o rok, siedmy ročník bude 7.9.2018,“ uviedol organizátor Marek Petráš.

Autorka: IVANA BAJEROVÁ