Východná Austrália bojuje s lesnými požiarmi

SvetSpravodajstvo

V štrnástich lokalitách boli vydané núdzové varovania s príkazom okamžitej evakuácie.

Vo východnej Austrálii dnes (8.11.) vypukli desiatky lesných požiarov, ktoré sú nekontrolovateľné. Ničivé plamene zablokovali únikové cesty a dopravu na hlavnej ceste, ktorá spája veľké mestá na pacifickom pobreží krajiny. Vo vidieckej oblasti štátu Nový Južný Wales (NSW) bolo zaznamenaných vyše 90 požiarov, z ktorých približne 50 sa doposiaľ nepodarilo dostať pod kontrolu. Plamene zasiahli desaťtisíce hektárov územia.

„Nachádzame sa, obrazne povedané, na nezmapovanom území. Ešte nikdy sme sa totiž nestretli so situáciou, keď súčasne zúri takéto veľké množstvo požiarov na úrovni núdzového varovania,“ uviedol predstaviteľ hasičského zboru NSW Shane Fitzsimmons. Miestne úrady oznámili, že požiare prekročili hranice kontrolovateľnosti a na dvoch úsekoch si vynútili uzatvorenie diaľnice Pacific Highway, ktorá spája mestá Sydney a Brisbane.

Foto
Požiar v Austrálii / TASR

V štrnástich lokalitách boli vydané núdzové varovania s príkazom okamžitej evakuácie. Úrady v niektorých oblastiach odporučili obyvateľom vyhľadať úkryt, pretože na únik je už neskoro. Miestne rozhlasové stanice prerušili svoje štandardné vysielacie programy a začali poskytovať pokyny, ako prežiť požiar v prípade, ak ľudia zostanú uväznení v dome alebo vo vozidle. Dôvodom vypuknutia požiarov je dlhotrvajúce sucho, silný vietor, nízka vlhkosť vzduchu a vysoké teploty. „Ide o veľmi dynamický, nestabilný a nebezpečný zhluk okolností,“ doplnil Fitzsimmons.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre