Východniar Sergius Igor Laborecký sa päťdesiat rokov venuje kresleniu hasičských vtipov

VýchodĽudsKE

Počas svojej kariéry nakreslil približne 3500 farebných a čiernobielych obrázkov.

V meste Lipany žije Sergius Igor Laborecký, ktorý sa od roku 1969 venuje kresleniu vtipov s hasičskou tematikou. V časopise Požiarnik mu chýbalo niečo na spestrenie každodenného života hasičov. Z tohto dôvodu sa rozhodol kresliť, čo robí aj v súčasnosti. „Hasiči majú ťažkú prácu. Keď niekedy prídu z práce domov, unavení po zásahoch, chcú trošku relaxovať a dá sa to aj dobrým vtipom. Preto mi napadlo, že by som začal kresliť a prvý raz mi aj uverejnili v uvedenom časopise dva vtipy,“ uviedol Laborecký s tým, že šéfredaktor Stanislav Vančo mu odporučil, aby pokračoval v kreslení a inšpiroval sa Viktorom Kubalom: „Zhodou okolností mal som aj to šťastie, že s Viktorom Kubalom som sa stretol raz pri návšteve Bratislavy. Stál pri istom hoteli a rozmýšľal. Zastavil som sa pri ňom a opýtal sa ho, či premýšľa nad nejakým ďalším vtipom. Opýtal sa ma, či aj ja kreslím, na čo som mu odpovedal, že sa pokúšam a ukázal mu svoje práce. Povedal mi, že to nie je zlé, ale je potrebné zjemniť skratku. Každý vtip je nejaký príbeh a ten musí byť skrátený. Musí tam byť pointa, aby sa divák alebo čitateľ nad ňou zamyslel.“

Foto
Sergius Igor Laborecký / TASR

Laborecký sa vo svojej tvorbe inšpiruje každodenným životom. Ako skonštatoval on sám, aj navonok tragické udalosti môžu po istom čase vyvolať spomienky, z ktorých vzniknú podnety na nejaký vtip. Jeho karikatúry neboli vždy správne pochopené. „Ozvali sa starší páni, ktorí sa zrejme v tých kresbách videli a sťažovali sa, prečo takéto kresby časopis uverejňuje. Nebolo to nič iné, len určitá vzťahovačnosť,“ povedal Laborecký, ktorý sa pri kreslení zameriava aj na postrehy zo života a poukazuje na spoločenské neduhy ako lakomstvo či ohováranie.

Počas svojej kariéry nakreslil približne 3500 farebných a čiernobielych vtipov, ktoré boli uverejnené v 15 až 20 periodikách. „Členom Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) som od roku 1960. Od roku 1997 až po súčasnosť pôsobím ako riaditeľ územnej organizácie, teraz je to tajomník Územnej organizácie Dobrovoľnej požiarnej ochrany (DPO) SR pre okres Sabinov. Som spokojný, pretože máme takmer 1800-člennú základňu. Na hasičine ma najviac zaujíma práve to kreslenie, ako aj súťaže, na ktoré chodím, podporujem ich a rovnako aj organizujem,“ dodal Laborecký, ktorý získal viacero ocenení. V roku 2011 mu DPO SR udelila Rád sv. Floriána a v roku 2014 získal najvyššie poľské vyznamenanie – Zlatý kríž, pričom mal množstvo výstav nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre