Východniari bojujú s fujavicou. Pre okresy Spišská Nová Ves a Gelnica bol vyhlásený prvý situačný stupeň

VýchodSpravodajstvo

Aktualizované 13.30 hod.

Situáciu na cestách východného Slovenska komplikuje sneh aj vietor, čím sa na niektorých miestach tvoria jazyky a záveje. Napriek snahe cestárov sú na východe viaceré problematické úseky. Množia sa aj nehody a autá na klzkom povrchu končia aj mimo ciest. Počasie komplikuje aj chod mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Košiciach.

„Vzhľadom na poveternostné podmienky dochádza na električkových aj autobusových linkách v meste ku meškaniu v rozsahu približne 10 – 15 minút. V súvislosti s počasím apelujeme na zvýšenú opatrnosť pri nastupovaní do vozidiel MHD a aj pri výstupe z prostriedkov MHD. Od približne 10.15 hod. nie sú obsluhované zastávky Vyšný dvor, Staroslovanská a Tramínová v smere na sídlisko Nad jazerom z dôvodu neprejazdnej komunikácie. Od ranných hodín taktiež nezachádza linka č. 35 na Zelenú stráň. Odhadovaný čas trvania obmedzení je do 14.00 hod.,“ uviedla hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice Vladimíra Petrušová.

Cesty v Košiciach aktuálne sprejazdňujú aj stroje KOSIT-u, čo potvrdila PR manažérka Slavomíra Brzová:

„Spoločnosť KOSIT nasadila všetku dostupnú techniku vrátane tej rezervnej už v stredu (10.2.) podvečer. V priebehu noci a dnešného rána sa realizujú práce na zmiernenie dopadu nepriaznivých poveternostných vplyvov bez prerušenia. Napriek opakovaným prejazdom techniky situáciu komplikuje padajúci sneh a silný vietor. Práce na zimnej údržbe pozemných komunikácií budú prebiehať až do odvolania. Vodičov a chodcov prosíme o maximálnu opatrnosť.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Hovorca mesta Košice Vladimír Fabian doplnil, že aktuálne sú prejazdné všetky hlavné ťahy aj vo vyšších polohách a tiež aj bočné ulice, ktoré sa postupne dočisťujú:

„Sneh a vietor robí problémy na ceste od Barce po Valaliky, kde vodiči musia kvôli snehovým jazykom znížiť svoju rýchlosť. Mesto spolu so svojimi dodávateľmi robí maximum pre to, aby všetky komunikácie boli zjazdné. Pri súčasnom počasí a výstrahách SHMÚ na výskyt silného vetra, snehových jazykov, závejov a nízkych teplôt sa dá predpokladať, že už aj vyčistené chodníky a cesty môžu byť aj v priebehu hodiny opätovne zaviate.“

S čistením chodníkov pomáha aj približne 500 občanov zaregistrovaných vďaka aplikácii Zimná údržba.

„V prípade, ak sa napríklad zo zdravotných dôvodov nemôžu zaregistrovaní občania o svoj chodník nateraz postarať, jeho vyčistenie zabezpečia zamestnanci mestských podnikov alebo externí dodávatelia,“ dodal Fabian.

Na cestách sú aktuálne všetky mechanizmy Správy ciest Košického samosprávneho kraja. Ako pre Rádio Košice povedala hovorkyňa košickej župy Anna Terezková, najhoršia situácia je v okrese Michalovce:

„Najmä na otvorených úsekoch ciest sa tvoria snehové jazyky a záveje. Podobná situácia je aj v okrese Sobrance a Trebišov. Cestári počas celej noci a rána čistia najmä hlavné úseky ciest, ale nakoľko vietor nafúkava sneh na cestu a znehodnocuje aj posyp, prosíme vodičov o trpezlivosť a zvýšenie opatrnosti na cestách.“

Žiadne stredisko krajskej správy ciest aktuálne nehlási uzáveru. Pre okresy Spišská Nová Ves a Gelnica bol vyhlásený prvý situačný stupeň pre silné sneženie, ktorý naďalej trvá. Výstraha pred snežením a snehovými jazykmi na cestách, ale aj pred nízkymi teplotami platí aj pre okresy na Šariši a Gemeri. Hoci sneženie by malo postupne počas dňa ustávať, vietor a výrazné ochladenie pretrvajú.

Neprejazdná je cesta pri obci Ploské, kde navialo približne pol metra snehu. Z dôvodu silného vetra sneh opätovne nafúkava na komunikáciu a znemožňuje prejazd. Nakoľko sa v tomto úseku vytvorili záveje a vozovka je zľadovatená, v závejoch zapadol aj sypač Správy ciest KSK. Na sprejazdnenie cesty bola použitá snehová fréza. Polícia uzatvorila aj cestu medzi Budimírom a Družstevnou, kde bude rovnako na sprejazdnenie použitá snehová fréza. Cesty v severnej časti okresu Košice-okolie sú z dôvodu silného vetra ťažko prejazdné, dodala Terezková. 

Cesta v úseku Hriadky – Michalovce je pre nákladnú dopravu úplne neprejazdná a pre osobné autá iba čiastočne. Dopravu na mieste regulujú policajti. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová zdôraznila, že úsek cesty Michalovce – Petrovce nad Laborcom – Voľa – Nacina Ves a Strážske je momentálne úplne neprejazdná pre všetky druhy vozidiel z dôvodu troch skrížených kamiónov.

Podobná situácia je aj na cestách pod Tatrami. Sneh a vietor tam vytvárajú snehové jazyky. Napriek tomu sú všetky úseky zjazdné. Ako skonštatoval riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský, v noci bol uzavretý aj horský priechod Vernár:

„Bolo to len pre zabezpečenie zjazdnosti. Prečistili sme to, aby nám tam neostal nejaký kamión stáť a otvorili ho. Robíme všetko preto, aby boli cesty naďalej zjazdné.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre