Východniari darujú krv aj pre Ukrajincov

VýchodVojna na Ukrajine

NTS obnovila mobilné výjazdy.

Situácia na Ukrajine je naďalej zlá a mierové rokovania v Bielorusku pokračujú, no zranených pribúda. Krv je preto to najcennejšie, čo môžeme v tejto chvíli Ukrajincom darovať. Národná transfúzna služba (NTS) v spolupráci s Červeným krížom v posledný februárový deň obnovila mobilné výjazdy na celom Slovensku. Darovať krv je tak jednoduchšie. Tento krok zvolila vďaka zlepšujúcej sa epidemiologickej situácii. NTS potvrdila, že záujem darovať krv rastie aj v súvislosti s aktuálnym stavom na Ukrajine:

Záujem o mobilné výjazdy je vo všetkých mestách vysoký, jednak z dôvodu, že boli od jesene 2021 pozastavené a taktiež sme zaznamenali záujem o mobilné výjazdy v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Aktuálne zásoby krvných prípravkov na pracoviskách NTS Slovenskej republiky sú dostatočné v rámci celého Slovenska. V plnej miere zásobujeme nemocničné zariadenia na základe ich objednávok.“

Zvýšený záujem registrovali najmä na východe. Slovenský Červený kríž (SČK), územný spolok Košice – mesto spolupracuje s odberovými pracoviskami NTS v Košiciach a tiež s hematologicko-transfúznym oddelením v nemocnici v Šaci. Riaditeľka spolku Zuzana Jusková pre Rádio Košice uviedla, že mobilné výjazdy podporil aj SČK:

„My sme oboznámili všetky miestne spolky, všetky stredné, vysoké školy a verejnosť prostredníctvom webu a sociálnych sietí o tejto skutočnosti, ale musím povedať, že v súčasnosti NTS na Slovensku zaznamenala veľmi vysoký nárast počtu záujemcov o darovanie krvi a keďže krv sa môže skladovať 42 dní od odberu, tak je potrebné koordinovať darovanie krvi a stav zásob krvných prípravkov v skladoch.“

Foto
Darovať krv je teraz jednoduchšie (Ilustračná fotografia) / TASR

Všetkých darcov krvi prosia o trpezlivosť, keďže každý dostane pridelený termín tak, aby sa zásoby rozdelili na dlhšie obdobie. Od začiatku vojnovej aktivity Ruska však pomáhajú aj inak.

„Hneď v prvých dňoch tejto vojnovej situácie sme začali pracovať na hraničných priechodoch, konkrétne náš územný spolok v spolupráci s Michalovcami na hraničnom priechode Vyšné Nemecké. Bolo to spočiatku nekoordinované, čiže robili sme všetko, od zdravotníckej asistencie, cez upokojovanie a podávanie teplého čaju. Už teraz je to koordinovanejšie, aj napriek tomu tam naše služby ostali. Postupne sa presúvame do Košíc na železničnú a autobusovú stanicu, kde sa presúvajú utečenci z hraničných priechodov,“ skonštatovala Jusková.

Na Komenského ulici, kde spolok sídli, poskytujú aj špecializované sociálne poradenstvo, pričom pomáhajú s ubytovaním, stravou i materiálnym zabezpečením. Aj zemplínske nemocnice zaznamenali dostatok krvi, no do výzvy sa zapojili.

„Celoročne pripravujeme aktivity spojené s darcovstvom krvi. Uvedomujeme si, že krvi nie je nikdy dostatok, a práve preto darcov neustále vyzývame, aby prišli darovať tú najvzácnejšiu tekutinu, a tým pomohli pacientom, ktorí to najviac potrebujú,“ povedala PR manažérka siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Bianka Krejčíová s tým, že pre Ukrajinu avizujú aj iné formy pomoci:

„Všetkým obyvateľom Ukrajiny poskytujeme v našich nemocniciach a poliklinikách neodkladnú zdravotnú starostlivosť bezplatne, a to bez ohľadu na ich azylový status. Pre príbuzných a blízkych našich zamestnancov z Ukrajiny zabezpečujeme dopravu z poľsko-ukrajinskej a slovensko-ukrajinskej hranice prostredníctvom našej dopravnej zdravotnej služby. Zároveň sme pripravení pomôcť im uhradiť náklady na ubytovanie, poskytnúť materiálnu pomoc či sprostredkovať zamestnanie v rámci našich možností. Na Ukrajinu sa chystáme veľmi adresne poslať zdravotnícky materiál a lieky.“

Zariadenia po celom Slovensku organizujú finančnú zbierku a ukrajinskí zdravotníci majú k dispozícii telefonickú linku, na ktorú sa môžu v prípade potreby obrátiť.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre