Východniari majú na výber z tridsiatky vyhovujúcich prírodných vodných plôch

VýchodSpravodajstvo

Kde sa môžete schladiť?

Tropické teploty niekoľko dní vyháňajú východniarov k vode. Oficiálna kúpacia sezóna sa na Slovensku začala v polovici júna a končí 15. septembra. Pre verejnosť sú každoročne dostupné umelé a prírodné kúpaliská spolu s prírodnými vodnými plochami s neorganizovanou rekreáciou. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) odporučil na kúpanie 30 vodných nádrží.

„V pôsobnosti RÚVZ máme dve vodné nádrže, a to Pod Bukovcom a Ružín, ale Ružín v okrese Gelnica nie je určený na kúpanie. V týchto vodných nádržiach je voda pravidelne monitorovaná počas celej kúpacej sezóny jedenkrát za dva týždne. Ďalej ešte by sme mohli odporučiť na kúpanie tie prírodné kúpaliská, to znamená vodné plochy, pri ktorých je vybudované hygienické zázemie, ako sú sprchy, záchody, prezliekarne,“ uviedla pre Rádio Košice Marcela Ferencová z RÚVZ v Košiciach.

Aj napriek tomu, že sa na Jazere často vyskytujú sinice, vodná nádrž je na kúpanie vhodná. Zároveň je kvalita vody kontrolovaná na týždennej báze. Ferencová skonštatovala, že Košičania zvyknú využívať aj Izru a vodné plochy v Geči a Čani:

„Z týchto nádrží dlhodobo nevyhovuje kvalita vody na Čani, čiže naďalej neodporúčame, aby túto vodnú nádrž využívali obyvatelia na kúpanie. Na kúpanie tiež je využívaná Geča, ktorá je však aktívnym banským dielom, čiže tiež nie je veľmi vhodné sa v takejto nádrži kúpať. Voda je tam však vhodná na kúpanie a taktiež máme ešte jazero Izra, kde tiež nie je vybudované úplne vyhovujúce zázemie, ale kvalita vody tam vyhovuje.“

Foto
Oficiálna kúpacia sezóna sa na Slovensku začala v polovici júna / TASR

Naopak, v rožňavskom okrese sa zatiaľ nenachádza vodná plocha, ktorá je na kúpanie vhodná, čo nám potvrdila Jana Hricková z RÚVZ v Rožňave:

„V pondelok 27. júna bol vykonaný odber vzorky vody z prírodnej vodnej plochy s neorganizovanou rekreáciou, a to z pláže vodnej nádrže Palcmanská Maša v obci Dedinky, ktorá je využívaná príležitostne, počas horúcich dní a víkendov.“

Výsledky kontroly budú známe na budúci týždeň. V okrese Michalovce sa nachádzajú prírodné kúpaliská Zemplínska Šírava a Vinianske jazero, ktoré sú podľa Janky Staškovej z RÚVZ v Michalovciach vhodné na kúpanie. Posledné odbery boli zrealizované minulý týždeň. V okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce sa môžu ľudia schladiť v biokúpaliskách Lackovce a Sninské rybníky. Jazerá ani vodné nádrže určené na kúpanie sa však v trojici okresov podľa Petra Čuleja z RÚVZ nenachádzajú.

Horný Zemplín však východniarom ponúka vyhovujúcu Veľkú Domašu. Vhodnou prírodnou lokalitou disponuje podľa regionálneho hygienika Pavla Lišku aj metropola Šariša:

„V Prešove je pripravený rekreačný areál Delňa. Súčasťou rekreačného areálu je vodná nádrž a kvalita vody na kúpanie je vyhovujúca. Verejnosti neodporúčame kúpanie vo voľnej prírode, pretože kúpajúci sa dostávajú do kontaktu s množstvom mikroorganizmov, ktoré môžu ohroziť ich zdravie. Kúpanie je tam len na vlastné nebezpečie.“

Oficiálne prírodné vodné plochy vhodné na kúpanie podľa regionálneho hygienika Romana Ramsa absentujú v okrese Poprad:

Od 1. júla však bude uvedené do prevádzky nové prírodného kúpalisko, a to Vodná nádrž Levoča – Žabia cesta, ktoré sa nachádza v Levočskej doline. Na základe výsledkov laboratórnych skúšok vzoriek vody na kúpanie, ktoré vyhoveli hygienickým požiadavkám, a po vykonaní kontroly pripravenosti zariadenia pracovníkmi nášho úradu, bol vydaný súhlas na uvedenie predmetného prírodného kúpaliska do prevádzky.“

Liptov má prírodné kúpalisko na vodnej nádrži Liptovská Mara. Kapacitne je obmedzené na tisíc osôb a podľa regionálnej hygieničky Ivety Triznovej je vo vyhovujúcom stave. Ostatné vodné plochy nie sú úradom na kúpanie schválené.

Vodné plochy sú najčastejšie znečisťované nedovoleným vypúšťaním odpadových vôd, hromadením nečistôt z pláží i prísunom látok, ktoré podporujú tvorbu siníc. Regionálni hygienici jednohlasne odporúčajú nevstupovať do neznámych vôd, vyhýbať sa plochám s odpudzujúcim sfarbením či zápachom a zvážiť svoje plavecké schopnosti.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre