Východniari môžu opäť využívať kontajnery na šatstvo

VýchodSpravodajstvo

Problémom je ich rabovanie.

Na východné Slovensko sa vrátila spoločnosť Ekocharita, ktoré rozdistribuovala svoje kontajnery na textil. V minulosti totiž riešila konflikt s firmou, ktorá prevádzkovala kontajnery pod jej menom. Dnes však v Košiciach a Prešove je viditeľne jasné, komu kontajnery patria, a tak ich východniari vedia využiť 24 hodín denne až do ich naplnenia.

Tento rok Ekocharita otvorila nové prekladisko a tak dokázala medzi dvomi krajskými mestami na východe umiestniť 50 kontajnerov. Napriek tomu, že kontajnerov nie je tak veľa ako na západnom Slovensku, Košičania ich dokážu naplniť do 72 hodín, čo vedia kompetentní sledovať senzormi.

„V rámci Košíc sa momentálne bavíme o mestských častiach Lorinčík, Krásna, Ťahanovce a Košická Nová Ves, okrem toho sú aj na Popradskej a ešte jeden Nad jazerom. V Košiciach momentálne máme niečo cez desať kontajnerov. Ale rokujeme dosť intenzívne aj s ďalšími mestskými časťami, v súčasnosti napr. s mestskou časťou Západ, kde by počas leta mohlo pribudnúť šestnásť kusov kontajnerov,“ uviedol Tomáš Štefančík.

V metropole Šariša majú Prešovčania k dispozícii celkovo 16 kontajnerov.

Šesť je v rámci mesta Prešov a potom tam máme päť stojísk, ktoré majú akoby zdvojené kontajnerové státie, tzn. päť lokalít po dva kontajnery, dokopy teda šestnásť kontajnerov. Mesto Prešov naozaj urobilo výbornú prácu, vybralo veľmi dobré lokality, bezpečné, tiež to máme ešte otvorené, ak sa to uchytí, čo sa už uchytilo, môžeme potvrdiť, že tá naplnenosť je veľmi slušná, ľudia to využívajú, vieme sa tam v rámci leta baviť o nejakom navýšení,“ doplnil Štefančík.

Foto
V Košiciach je viac ako desať kontajnerov / RÁDIO KOŠICE

Ak chcete vyhodiť znovu použiteľný textil do takéhoto kontajnera, treba ho zabaliť do vreca a pevne uzatvoriť. Oblečenie končí na viacerých miestach.

„Máme širokú sieť odberateľov, takže sa môžeme baviť od rôznych charitatívnych organizácií, cez útulky, tzv. zbierky pre Ukrajincov. Rôzne iné formy v rámci toho, ak ten textil nemá požadovanú kvalitu, tak sa z toho vie urobiť iný výrobok, či už v automobilovom priemysle, alebo výroba handier a pod.“ dodal Štefančík.

Problémom je však rabovanie kontajnerov. Ich poškodením alebo zničením totiž môže dôjsť k spáchaniu priestupku prípadne aj trestného činu. Ak mestská polícia zistí, že ich niekto poškodil, príp. zničil, alebo im to niekto nahlási, prípady sa riešia v súlade so zákonom. Aj preto sú väčšinou tieto kontajnery pod kamerovým systémom.

Členské štáty Eúropskej únie budú povinne zbierať textil od roku 2025. Zavedenie systému je v individuálnej kompetencii každého členského štátu, a aj keď sa stále viac poukazuje na nutnosť riešiť túto tému v nadnárodnom kontexte, jediný, kto má z euročlenskej dvadsaťsedmičky zavedený triedený zber textilného odpadu, je Francúzsko. Realizuje ho už od roku 2008, v praxi tiež uplatňuje ekomoduláciu na textil.

Foto
Spoločnosť zabezpečuje kontajnery aj v Prešove / Mesto Prešov

Slovensko sa zatiaľ drží posledného možného termínu zavedenia zberu textilného odpadu z domácností, a to od 1. januára 2025. Z Ministerstva životného prostredia SR však už prenikajú prvé náznaky snahy o posunutie termínu o rok skôr. Spôsob financovania realizácie a prevádzkovania ale nemá jednotný záver. Jednou z možností je začleniť zber textilného odpadu pod povinnosti obce tak, ako to je v prípade biologicky rozložiteľných odpadov z domácností. Tomáš Štefančík pritom poukazuje na to, že kapacity zatiaľ nie sú dostatočné:

„Je nedostatok kontajnerov, nedostatok iných rôznych zberových možností, a nebavíme sa teraz len o znovu použiteľnom textile. Stále veľký problém je v rámci komunálneho zmesového odpadu, ale aj odpadový textil, to sú všetky tie veci, ktoré končia na skládke alebo v spaľovniach a nemajú nejakú koncovku. To sú napr. staré koberce, monterky a pod., všetko, čo sa už nedá znovu použiť, a práve aj toto by mohlo byť impulzom pre ministerstvo, aby pripravilo infraštruktúru na zber takéhoto textilu.“

Ekocharita sa venuje zberu, triedeniu a zhodnoteniu nielen odevov, ale aj topánok či hračiek, a je najrýchlejšie rastúcim prevádzkovateľom zbernej siete približne 1500 kontajnerov na Slovensku. Ročne pritom vyzbiera približne 4 000 ton použiteľného oblečenia a textilu.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre