Východniari prezradili, ktoré knihy im prirástli k srdcu

VýchodZaujímavosti

Máte aj vy knihu, ktorá je pre vás dôležitejšia ako všetky ostatné? Pozrite sa s nami, na ktoré nevedia zabudnúť známi východniari.

Ľubica Biľanská je učiteľkou slovenského jazyka a literatúry. Tento odbor vyštudovala na Prešovskej univerzite v Prešove, konkrétne na Pedagogickej fakulte. Porozprávala nám o tom, aké knihy patria k povinnému čítaniu. Respektíve akými povinnými jazdami si musia prejsť žiaci na základnej škole.

Doktor Erik Dosedla je popredný slovenský gynekológ a pracuje ako primár Gynekologicko – pôrodníckej kliniky Nemocnice Košice – Šaca. Je autorom viacerých vedeckých prác a okrem toho, že prednáša na domácich a medzinárodných konferenciách, tak je tiež vedúcim redaktorom internetového portálu a časopisu venujúcemu sa pôrodníctvu a gynekológii. Aj preto už v detstve listoval v odbornej medicínskej literatúre, napríklad v učebnici anatómie.

O knihách nám porozprával aj riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice - Cyril Korpesio. Ten pomáha hlavne ľuďom bez domova. Aj napriek každodenným povinnostiam si však stále nájde čas na dobrú knihu.

Milovníci hviezd a vesmíru nemajú hlavy vždy vytočené len smerom k nebu. Občas ich aj sklonia, aby si prečítali knihu, ktorá ich život, rovnako ako poznanie planét cez teleskop, obohatí. Príkladom je Peter Kaňuk, ktorého môžete poznať z košického planetária v Centre voľného času na Popradskej. Už v detstve objavil v sebe lásku k astronómii aj ku knihám.

Čítať sa dá aj inak, ako tradičným spôsobom. Vzorom pre nás ostatných môžu byť v tomto i nevidiaci, ktorí na svoj hendikep nezanevreli a rozširujú si svoje obzory naďalej. Jana Andrejková si takto napríklad urobila doktorát na Strojníckej fakulte TUKE v odbore biomedicínske inžinierstvo. Porozprávala nám o audioknihách, ktoré jej učarovali

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

Aktivista, organizátor protestov Za slušné Slovensko a fotograf Ján Gálik vo svojom výbere kníh prelína krutú realitu aj snové svety. Od knihy o udalostiach, ktoré sa stali, ku knihe, ktorá sa mohla stať až po fantazijné svety, ktoré ožívajú len vďaka našej predstavivosti.

Anna Medvecká, alebo tiež sestra Adriana, je už dlhé roky súčasťou Kongregácie sestier dominikánok blahoslavenej Imeldy v Košiciach. Okrem toho, že nosí mníšsky habit - má aj vlastnú kanceláriu a učí - v pozícii riaditeľky totiž vedie Gymnázium Tomáša Akvinského v Košiciach. A samozrejme rada číta.

Vyrastala v horárni a samotu v lese jej pomáhali prežiť knihy. Neskôr im zasvätila aj svoj profesionálny život a od roku 1989 pracuje Jana Karafová v knižnici. Dlhé roky podnecovala lásku detí ku knihám v detskej knižnici, dnes slúži čitateľom v pobočke Verejnej knižnice Jána Bocatia na košickom sídlisku KVP.

Ľudovít Petraško je uznávaným spisovateľom, žurnalistom, prekladateľom, ale tiež pedagógom na Inštitúte germanistiky Prešovskej univerzity v Prešove, kde študentov vyučuje nemeckú literatúru. Knihy sú tak preňho nielen koníčkom, ale aj prácou, ktorú robí rád.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre