Východniari žijúci v zahraničí priblížili Vianoce v Amerike a na Ukrajine

SvetZaujímavosti

Čo majú spoločné a v čom sa líšia?

Vianoce sú najkrajším sviatkom roka. Napríklad v Spojených štátoch ich začínajú oslavovať už na Vďakyvzdanie, teda štvrtý novembrový štvrtok. Štedrý večer majú rovnako ako my. Konzumujú však iné druhy jedál. Hlavným chodom zvykne byť moriak. Ten je považovaný za sviatočné jedlo a podáva sa aj na Vďakyvzdanie.

„Na Christmas Eve sa okrem toho pečie napríklad šunka s prílohami ako mrkva, hrášok, kukurica, zelené fazuľky či zemiaková kaša. Ako dezert je obľúbený najmä koláč so sušeným ovocím, takzvaný fruit cake na štýl našej bábovky. Okrem neho sa pečú napríklad sušienky, perníky, jablkové koláče a popíja sa populárny vaječný likér. Christmas Eve sa končí tým, že sa do miestnosti, v ktorej sa nachádza stromček, položia sušienky s mliekom pre Santa Clausa a mrkvy pre sobov, aby neostali hladní, keď prinesú darčeky,“ povedala pre Rádio Košice Martina Januvka, východniarka žijúca v Amerike.

Najhlavnejším vianočným sviatkom v Spojených štátoch je 25. december, ktorý sa označuje ako Christmas Day. 26. december je v USA už bežným pracovným dňom. Tohtoročné oslavy Vianoc a Nového roka v USA budú kvôli pandémii o čosi iné, na aké sú Američania zvyknutí.  

Foto
Ilustračná fotografia / Unsplash

Vianoce na Ukrajine sú, podobne ako u nás, veľmi očakávaným sviatkom. Pravoslávni veriaci ich ale začínajú oslavovať až 6. januára po objavení prvej večernej hviezdy.

„V tento deň ľudia dodržiavajú prísny pôst. Od 6. januára večer začínajú spievať koledy. Spravidla 7. januára ráno idú rodiny do kostola. Na vianočnom stole má byť dvanásť jedál. Hlavné jedlo je pšeničná kaša zmiešaná s makom, hrozienkami, medom a orechmi. Ryby, huby, knedle s kapustou, hubová polievka, kompót, pirohy s kapustou sa považujú za povinné,“ uviedla Ukrajinka žijúca v Košiciach Kornélia Sirko s tým, že dvanásť jedál symbolizuje dvanásť mesiacov v roku, pričom najväčším sviatkom je u nich 7. január, teda narodenie Ježiša Krista.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre