Ministerstvo zdravotníctva chce motivovať ľudí aj bezplatnou vakcináciou.
Košický a Prešovský kraj majú dlhodobo najnižšiu mieru zaočkovanosti proti HPV vírusu. Podcenenie tejto primárnej prevencie je častým dôvodom rakoviny krčka maternice i iných typov rakovín. Slovensko chce do roku 2030 dosiahnuť až 90-percentnú zaočkovanosť u dievčat. Situácia na východe, kde miera zaočkovanosti presiahla len 30 percent, je alarmujúca. Štatistiky uvádzajú, že v rokoch 2012 až 2022 zomrelo na východe v dôsledku HPV ochorení takmer 5000 ľudí. O tom, prečo je prevencia dôležitá, informuje hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová:
„My máme v rukách veľmi silný preventívny nástroj, a to je očkovanie. Keď zaočkujeme ľudí alebo deti včas, keď sa ešte nemohli stretnúť s týmto vírusom, dáme im do života to, že určité typy rakoviny nebudú poznať a nikdy sa s nimi nestretnú. V tomto prípade hovoríme hlavne o rakovine krčka maternice, na ktorú ročne zomrie na Slovensku 250 žien. Okolo 700 žien ročne má toto ochorenie diagnostikované.“
Ministerstvo zdravotníctva sa snaží podporiť zaočkovanosť v regióne aj bezplatnou vakcináciou, ktorá je určená pre deti vo veku 12 až 14 rokov. Prevencia by podľa odborníkov nemala byť zameraná len na ženy a dievčatá, rovnako ohrození sú aj muži. Skríning a očkovanie sú podľa epidemiologičky Ingrid Urbančíkovej rovnako dôležité pre obe pohlavia. Zároveň nevylučuje, že nižšiu mieru zaočkovanosti spôsobujú aj dezinformácie:
„Ľudia hľadajú liek – všemocný liek proti rakovine, ale my máme primárnu prevenciu. Nemáme možnosť liečby HPV infekcie. Je veľmi potrebné poskytnúť nejaké kroky na to, aby sme odstránili bariéry tak, aby ľudia prišli do ambulancie. Rovnako, aby rodičia chceli, aby ich deti boli zaočkované, prípadne aj oni sami. Ak sa vypustí nejaká hrôzostrašná informácia, ktorá sa síce neskôr nepotvrdí, tak v zásade veľmi významne ovplyvní rozhodnutie týchto ľudí.“
Podľa podpredsedu Košického samosprávneho kraja Karola Patakyho je potrebné o tejto téme diskutovať aj s marginalizovanou komunitou. Zdôraznil, že k zvýšeniu zaočkovanosti môžu dopomôcť aj starostovia či sociálni pracovníci:
„Mal som v závere rokovania takú myšlienku, že napríklad my starostovia, primátori, vieme pomôcť aj v tom, že máme terénnych sociálnych pracovníkov. Máme komunitné centrá. A cez tých ľudí, ktorým oni dôverujú, vieme upriamiť pozornosť na dôležitosť tohto očkovania. Niekedy treba podávať informáciu oveľa jednoduchšie. Možno nie odborne, ale jednoducho a s určitosťou povedať, že čo spôsobuje, ak sa človek nakazí a čo to môže spôsobiť po desiatich rokoch. Možno treba úprimne povedať, že ti to môže spôsobiť rakovinu, na ktorú ty môžeš umrieť.“
Oba kraje sa zaviazali prehĺbiť spoluprácu s pacientskymi organizáciami, spolkami medikov a univerzitami. Cieľom je zasiahnuť lokálne komunity, v ktorých je úroveň účasti na prevencii proti rakovine najnižšia.