Zorganizoval viac ako 220 výstav.
V Košiciach si dnes pripomíname 80 rokov od úmrtia Josefa Poláka, kľúčovej osobnosti košického múzejníctva, organizátora kultúrneho i spoločenského života a riaditeľa Východoslovenského múzea (VSM) v medzivojnovom období. Jeho pamiatku si VSM uctí v priestoroch foyeru historickej účelovej budovy, a to formou minimalistickej inštalácie evokujúcej srdce riaditeľovej pracovne a sériou fotografií z čias jeho pôsobenia v múzeu.
„Citlivo zaznamenával podnety zo sveta z oblasti výstavníctva, umenia, histórie a realizoval ich v lokálnych podmienkach na tej najvyššej úrovni. Vďaka nemu sa z miestneho múzea stala uznaniahodná svetová inštitúcia, ktorá reagovala na aktuálne výzvy otvárania okien do Európy. Mal nesmierne široký prehľad a angažoval sa v mnohých oblastiach. Zaslúžil sa aj o vznik Krónovej školy, z ktorej vzišla generácia fenomenálnych výtvarníkov,“ uviedol súčasný riaditeľ VSM Dominik Béreš.
Súčasný riaditeľ považuje Poláka za vizionára medzivojnového obdobia, ktorému sa podarilo dostať do Košíc zbierky európskeho významu. Zorganizoval viac ako 220 výstav a rozumel i potrebe ich sprístupňovania verejnosti formou originálnych spôsobov propagácie. Jedným z nich bolo organizovanie kultúrneho života formou stretávania sa a diskutovania o umení či distribúcia letákov vyhadzovaním z lietadla.
O úspechu Polákovej záslužnej činnosti svedčila i skutočnosť, že v roku 1924 navštívilo VSM takmer 130-tisíc záujemcov, pričom pred vojnou ich bývalo ročne približne 9000. Vďaka nemu sa VSM stalo jedno z ohnísk košickej moderny.
„Polákov život vyhasol za nejasných okolností v januári 1945 v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Spolu s ním odišiel z Košíc i nezanedbateľný kus Európy,“ informovala vedúca oddelenia propagácie a prezentačnej činnosti VSM Lenka Šafranová.
Zdroj: TASR