Východoslovenské múzeum sprístupnilo výstavu o gotike

KošiceKultúra

Ponúka vyše 700-ročné exponáty.

Milovníci histórie majú v Košiciach k dispozícii ďalšiu výstavu. Východoslovenské múzeum (VSM) sprístupnilo expozíciu s názvom Zaži Gotiku, ktorá dopĺňa už sprístupnené výstavy baroka a renesancie. Jej otvorením sa zavŕšilo a skompletizovalo zriadenie umelecko-historickej sekcie na prvom poschodí Historickej účelovej budovy VSM.

Expozícia ponúka spojenie histórie – zastúpenej vyše 700-ročnými exponátmi – a súčasného umenia v podobe nápaditých podsvietených nosných konštrukcií, originálnych vitrín či vitráží, evokujúcich prvky gotických katedrál.

Foto
Výstava je spojením histórie a súčasného umenia / facebook.com/vychodoslovenskemuzeum

„Naším cieľom bolo podnietiť v návštevníkoch úžas podobný tomu, ktorý v nich vzbudzuje monumentálnosť gotických chrámov. Pri vstupe do nich si všímajú nielen nádherný mobiliár či drahocenné liturgické predmety, ale aj samotný priestor, iniciujúci pocit nesmiernosti a nadpozemskej krásy. Rovnakú dôležitosť, akú sme kládli na výber exponátov, ktoré pochádzajú výlučne zo zbierkových fondov VSM, sme preto pripisovali aj vzhľadu a atmosfére výstavných priestorov,“ vysvetlil riaditeľ múzea Dominik Béreš.

Súčasťou výstavy sú vzácne exponáty a súčasné lomené oblúky vysokých vitrín, pripomínajúce štíhle gotické okná katedrál či podsvietené kovové nosníky, evokujúce chrámové piliere.

Projekt bol finančne podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a z rozpočtu župy v konečnej sume 230-tisíc eur. Architektonický návrh expozície vytvorili architekti Martin Šešo a Matej Honíšek a jeho realizácia bola v réžii tvorivého tímu z Ústavu technológií a inovácií z Bratislavy.

 

Zdroj: TASR

Komentáre