Východoslovenské nemocnice chcú vďaka výzve rezortu zdravotníctva modernizovať svoje vybavenie

VýchodSpravodajstvo

Na tento účel bolo vyčlenených 54 miliónov eur.

Ministerstvo zdravotníctva koncom augusta zverejnilo výzvu na doplnenie prístrojového vybavenia nemocníc. Týka sa to zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti. Sieť zariadení, pod ktorú spadá aj Železničná nemocnica v Košiciach, sa do uzávierky nevyjadrila k tejto téme.

Ladislava Šustová z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach pre Rádio Košice uviedla, že uvedenú výzvu plánujú využiť, pričom aktuálne pripravujú podklady pre žiadosť:

„Našou snahou je modernizovať a skvalitňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom v nemocnici zaradenej do štvrtej úrovne. UNLP Košice má ambíciu získať všetky typy prístrojov, ktoré výzva ponúka, počítačový tomograf, prístroj magnetickej rezonancie, ultrazvukové prístroje, operačné roboty, RTG angiografický systém a tiež robotickú rehabilitačnú techniku.“

Foto
Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo výzvu na doplnenie prístrojového vybavenia nemocníc (Ilustračná fotografia) / TASR

O financie chce zabojovať aj Detská fakultná nemocnica v Košiciach. Rada by z peňazí obstarala finančne náročné zobrazovacie zariadenia na  presnú diagnostiku a technológie, ktoré sú potrebné na operácie ťažkých vrodených vývojových chýb u detí.  

Sieť zariadení, pod ktorú spadá nemocnica v Šaci, sa k téme odmietla vyjadriť. V prípade úspešnosti by mohlo nové vybavenie pribudnúť aj vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Prešove.

„Študujeme podmienky výzvy a na základe toho si stanovíme priority. Je to príležitosť na obnovu a doplnenie chýbajúceho prístrojového vybavenia preto predpokladám, že sa budeme uchádzať o niekoľko z výzvou definovaných prístrojov,“ povedala Zuzana Polohová z FNsP Prešov s tým, že sa zapojili do viacerých výziev, ako je modernizácia oddelení ústavnej psychiatrickej starostlivosti či doplnenie siete psychiatrických stacionárov, pričom na ich vyhlásenie stále čaká.

Nemocnica v Poprade sa pravdepodobne nebude uchádzať o financie. Jej hovorkyňa Martina Pavlíková uviedla, že vzhľadom na aktuálnu situáciu to nie je potrebné:

„Nemocnica Poprad bola úspešná v rámci výzvy z Plánu obnovy a odolnosti a v júni 2023 podpísala s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky zmluvu na komplexnú obnovu a prestavbu nemocnice v hodnote 42,2 milióna eur bez DPH. Súčasťou tohto projektu je aj nové prístrojové vybavenie. Realizácia projektu musí byť podľa zmluvy dokončená v lete 2026.“

Rezort celkovo na výzvu vyčlenil takmer 54 miliónov eur a nemocnice môžu podávať žiadosti do 28. novembra. Ministerstvo za jedno zariadenie prijíma aj viac žiadostí o vybavenie.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre