Zriadili stovky okrskov.
Volebné miestnosti sa po celom Slovensku otvoria v sobotu (30.9.) od 7.00 hod. a občania si vyberú, kto povedie našu krajinu najbližšie štyri roky. K volebným schránkam, ktoré budú k dispozícii do 22.00 hod., pristúpia aj obyvatelia v krajských mestách východu. Zapisovateľka Okresnej volebnej komisie Blanka Sándorová pre Rádio Košice uviedla, že metropola východu má 193 volebných okrskov:
„V predchádzajúcich voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky 2020 bolo vytvorených 199 okrskov. Okrsky sú vytvárané spravidla pre 1000 voličov, zmena počtu vyplynula zo zníženia počtu obyvateľov v niektorých mestských častiach Košíc. Naviac je vytvorený volebný okrsok v Kulturparku, kde budú môcť hlasovať účastníci i návštevníci Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Volebnú miestnosť v areáli, kde si bežci budú vyzdvihovať svoje štartovacie čísla, zriadila na tento účel mestská časť Košice – Juh.“
Miestnosti pre ľudí so špeciálnymi potrebami tentoraz nevzniknú. Ak sa ale niekto nemôže dostaviť do volebnej miestnosti, odvolí doma. Sándorová pripomenula, že o prenosnú volebnú schránku možno už teraz požiadať obec a v deň konania volieb priamo okrskovú komisiu, a to telefonicky, mailom alebo prostredníctvom inej osoby:
„Hendikepovaní, imobilní voliči alebo voliči, ktorí sa nemôžu dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, majú právo požiadať obec a v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky, a to v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.“
Volebné miestnosti určujú starostovia mestských častí s ohľadom na miestne pomery. Sándorová skonštatovala, že nie všade je však možné zriadiť volebnú miestnosť tak, aby bola na prízemí dostupná aj imobilným voličom:
„V miestnostiach, kde nie je bezbariérový prístup, majú možnosť voliči, ktorým to neumožňuje zdravotný stav, dostaviť sa do budovy alebo pred vstup do budovy, kde sa nachádza volebná miestnosť, a požiadať o prenosnú volebnú schránku.“
Šariš
Okresný úrad v Prešove dohliada na priebeh volieb v prešovskom aj sabinovskom okrese. Celkovo sa tam nachádza 134 obcí. Podľa štátneho radcu Okresného úradu Prešov Branislava Mičietu je však počet volebných miestností dvojnásobne vyšší:
„Celkový počet okrskových volebných komisií je 233, z toho v okrese Prešov 180 volebných okrskov a okres Sabinov 61 volebných okrskov. Najväčší počet volebných okrskov je vytvorených v meste Prešov – 66, v Sabinove 10 volebných okrskov a Veľký Šariš bude mať 6 volebných okrskov.“
V Lipanoch budú zajtra k dispozícii 4 volebné okrsky, Jarovnice a Ľubotice otvoria 3 a ostatné obce v okresoch Prešov a Sabinov po dva volebné okrsky. Každý okrsok aj na východe Slovenska umožní tiež prítomnosť ľudí, ktorí chcú sledovať sčítavanie hlasov. Postačí, ak to záujemca uvedie v deň volieb predsedovi príslušnej volebnej komisie. Nie je potrebné sa preukazovať žiadnym splnomocnením ani dokladom totožnosti. Pozorovatelia môžu sledovať priebeh volieb a sčítavania hlasov, nemôžu však žiadnym spôsobom rušiť členov volebnej komisie pri výkone ich činnosti. Do volebnej miestnosti sa musia dostaviť najneskôr pred jej uzavretím za účelom sčítavania.
Ak ste si nestihli vybaviť hlasovací preukaz, voliť môžete len v mieste svojho trvalého bydliska. Sobotné parlamentné voľby budú prvé, v ktorých volebné komisie povinne elektronicky vytvoria a odošlú zápisnice s výsledkami na sumarizáciu. Štatistický úrad je na ne pripravený, rovnako tak aj samosprávy.
V Prešove je vytvorených 66 volebných okrskov. Oproti prechádzajúcim voľbám sú zachované tie isté volebné okrsky a volebné miestnosti s výnimkou dvoch na SPŠ strojníckej na Duklianskej ulici, ktoré v dôsledku rekonštrukcie tejto školy sú pre tieto voľby určené v náhradných objektoch, a to volebný okrsok č. 27 na Katolíckej spojenej škole sv. Mikuláša na Duklianskej 16 a volebný okrsok č. 28 na Spojenej škole Pavla Sabadoša internátnej na Duklianskej 2.
Hovorkyňa mesta Prešov Terézia Rácová skonštatovala, že v metropole Šariša je možné voliť aj na netradičných miestach:
„Tri volebné miestnosti vo volebných okrskoch v okrajových častiach mesta Prešov už tradične zriaďujeme v pohostinských zariadeniach, a to kvôli tomu, že v týchto okrajových častiach mesta nemáme inú možnosť, keďže tam nie je k dispozícii iný vhodný objekt, v ktorom by mohla byť zriadená volebná miestnosť. Voliči takto majú v prijateľnej dochádzkovej vzdialenosti svoju volebnú miestnosť a nemusia ísť do inej, oveľa vzdialenejšej volebnej miestnosti,“ povedala Rácová s tým, že ide o zariadenie na Šidlovci, reštauráciu v mestskej časti Nižná Šebastová a zariadenie v mestskej časti Šalgovík.
V Bardejove je zriadených 29 volebných okrskov. Odvoliť môžete v budovách základných a stredných škôl, v kluboch dôchodcov a v priestoroch dvoch súkromných firiem, a teda len na osvedčených tradičných miestach.
Zemplín
Aj samosprávy na Zemplíne sú pripravené na parlamentné voľby. Ako nám potvrdila hovorkyňa mesta Michalovce Marcela Andréová, je tam zriadených 32 volebných miestností:
„Voliči môžu požiadať aj o prenosnú hlasovaciu urnu v prípade, že sa nemôžu zúčastniť volieb osobne pre zdravotné ťažkosti. Mesto pravidelne a aj v týchto dňoch ešte vydáva hlasovacie preukazy. Žiadne netradičné miesto na voľby nebude. Voľby budú prebiehať v priestoroch materských, základných a stredných škôl v meste, v priestoroch spoločnosti Technických a záhradníckych služieb mesta Michalovce, v budove Služieb mesta Michalovce a v priestoroch Mestského kultúrneho strediska.“
Hovorkyňa mesta Trebišov Martina Mištaničová povedala, že radnica vytvorila 19 tradičných okrskov:
„Informácie nájdu voliči na webovej stránke mesta Trebišov, v sekcii Voľby 2023 a na úradnej tabuli mesta sú umiestnené tie informácie, ktoré podliehajú zverejneniu podľa zákona. Každá domácnosť v meste Trebišov dostala do svojich poštových schránok Oznámenie o mieste konania volieb spolu so zoznamom kandidátov.“
Veronika Lattová z Mestského úradu v Humennom doplnila, že všetci členovia komisie sú zaškolení a pripravení v 26 volebných okrskoch:
„Po dve volebné miestnosti sú zriadené v Základnej škole (ZŠ) Pugačevova, ZŠ Kudlovská, ZŠ Hrnčiarska, ZŠ Laborecká, v budove Obchodnej akadémie, Cirkevnej spojenej školy, Dome s opatrovateľskou službou – Denné centrum Laborecká. V ZŠ Dargovských hrdinov sú tri volebné miestnosti a v ZŠ SNP je sústredný najvyšší počet – päť. Gymnázium sv. Jána Zlatoústeho, Vihorlatské múzeum, Centrum voľného času a ZŠ s MŠ Podskalka bude mať po jednu volebnú miestnosť.“
Aj Vranov nad Topľou sa na tieto voľby pripravoval štandardne, tak ako pri iných voľbách. Zriadených je 19 volebných okrskov v každej časti mesta. Rožňava má k dispozícii 18 volebných okrskov a voliť sa bude priamo v nich alebo do prenosných volebných schránok podľa požiadaviek voličov.
Spiš a Liptov
Aj levočská radnica sa pripravila na predčasné parlamentné voľby v súlade so zákonom, čo potvrdila jej hovorkyňa Vladimíra Novotná Čajová:
„Oznámenie o čase a mieste konania volieb, ako aj zoznamy kandidátov obdržali obyvatelia mesta Levoča v zákonnej lehote. Všetky dôležité informácie sú tiež zverejnené na webe mesta aj v Levočskom mesačníku Limka. Mesto Levoča má zriadených 11 volebných okrskov. Všetky okrsky sú zriadené na tradičných miestach.“
V Spišskej Novej Vsi je vytvorených 27 volebných okrskov, ich počet a umiestnenie sa nemenil. Obyvatelia ich nájdu v základných a stredných školách. V Novoveskej Hute je volebná miestnosť v priestoroch Hasičskej zbrojnice a pre voličov Ferčekoviec sú to priestory penzióna. Poprad vytvoril 40 okrskov, takisto nemenných v porovnaní s inými voľbami.
Ak budete cez víkend v Tatrách a máte hlasovací preukaz, môžete odvoliť aj tam. Obyvatelia a návštevníci sa základné informácie dozvedia aj z webovej stránky mesta. Vo Vysokých Tatrách je vytvorených 7 volebných okrskov, a to v základnej škole vo Vyšných Hágoch, v sanatóriu v Tatranskej Polianke, Starom aj Dolnom Smokovci, konkrétne na mestskom úrade a v dennom centre a rovnako v základnej škole a dennom centre v Tatranskej Lomnici a Tatranskej kotline.
Nadchádzajúce parlamentné voľby budú pre hendikepovaných či starších obyvateľov v Liptovskom Mikuláši jednoduchšie. Mesto pri vstupe do ťažšie dostupných volebných miestností umiestnilo zvonček, ktorým si privolajú členov komisie s prenosnou schránkou.
„K tomuto ústretovému kroku sme pristúpili v miestnostiach v ZŠ Janka Kráľa na Podbrezinách a v ZŠ Dr. A. Stodolu na Nábreží. Zdravotne znevýhodnení alebo starší budú môcť odvoliť na pripravenom mieste so zástenou priamo pri vchode. V Liptovskom Mikuláši je 32 okrskov, spravidla jeden okrsok pre 1000 obyvateľov,“ dodala hovorkyňa radnice Viktória Čapčíková.
Priebežné neoficiálne výsledky parlamentných volieb bude Štatistický úrad zverejňovať na portáli volbysr.sk v sobotu po 22.00 hod., respektíve po uzavretí všetkých volebných miestností. Zverejnenie definitívnych výsledkov na webe sa očakáva po ich schválení štátnou volebnou komisiou, čo býva spravidla v nedeľu (1.10.) popoludní.
Autor: RÁDIO KOŠICE