Východoslovenské univerzity a vysokoškoláci Kollárovi: Plagiátorstvo je neprípustné, urážate všetkých poctivých študentov

VýchodSpravodajstvo

Nadobudnutie akademických titulov nemôže byť podmienené známosťami, peniazmi a podvodmi.

Jednou z najviac diskutovaných tém uplynulých dní je diplomová práca Borisa Kollára, ktorú v roku 2015 obhájil na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici, pričom získal titul magister. Predseda parlamentu mal podľa medializovaných informácií skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa. Kollár to však odmieta a argumentuje tým, že každý študent si to zľahčuje.

Voči týmto tvrdeniam sa ostro ohradilo Združenie výskumných a technických univerzít V7, ktorého členmi sú aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ), Technická univerzita a Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach.

„Akákoľvek forma plagiátorstva nemá na akademickej pôde miesto v ktorejkoľvek dobe. Tendencie vedúce k nemorálnemu konaniu nesmú byť tolerované a prijímané za štandardy, ktoré by dehonestovali čestné snahy študentov a konzultantov pri koncipovaní záverečných prác. Vedenie UPJŠ v Košiciach preto odsudzuje akúkoľvek prítomnosť plagiátorstva v slovenskom vysokom školstve a plne sa stotožňuje so zverejneným stanoviskom V7,“ uviedol pre Košice Online hovorca UPJŠ Tomáš Zavatčan.

Foto
Protest Za odpochodovanie plagiátorov z politiky / facebook.com/srvs.sk

Urážka poctivých študentov

UVLF okrem iného poukázala aj na to, že plagiátorstvo nie je nový jav, ale v súčasnosti existujú sofistikované nástroje na jeho odhaľovanie, ktoré by sa mali využívať v maximálnej miere.

„Plagiátorstvo považujeme za parazitovanie na akademickom systéme a dištancujeme sa od akýchkoľvek plagiátorských praktík. Zovšeobecnenie predsedu parlamentu, že všetci študenti si zľahčujú prácu, považujeme za urážku všetkých poctivých študentov. Je zvlášť poburujúce od jedného z najvyšších predstaviteľov štátu, ktorý by mal byť vzorom morálneho a zodpovedného správania,“ skonštatovala hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.

Zlyhanie jednotlivca

Vedenie Prešovskej univerzity (PU) je presvedčené, že pochybenia etických princípov pri získavaní kvalifikačných postupov sú zlyhaniami jednotlivcov, ktorí nerešpektujú platné normy a pravidlá.

„Vedenie Prešovskej univerzity odmieta akékoľvek formy plagiátorstva a ich možný výskyt vo vysokoškolskom prostredí. Je za nekompromisné potrestanie všetkých preukázaných prípadov plagiátorstva podľa platnej legislatívy. Zároveň dôrazne protestujeme proti očierňovaniu slovenských vysokých škôl a šíreniu nepravdivých informácií o praxi získavania kvalifikačných postupov a akademických titulov v súvislosti s medializovanými kauzami v súčasnosti,“ povedala hovorkyňa PU Anna Polačková.

My si to nezľahčujeme

Vysokoškoláci vyzývajú politikov na vyvodenie osobnej zodpovednosti. Ako doplnil predseda Študentskej rady vysokých škôl Filip Šuran, nadobudnutie akademických titulov musí byť podľa nich podmienené poctivou prácou a nie známosťami, peniazmi a podvodmi:

„Je zarážajúce, že obhajoba zaznieva od tých, čo len prednedávnom kritizovali bývalú koalíciu za ich postoj v podobnej kauze. Odmietame vyhlásenia, že každý študent si svoje štúdium podľa možností zľahčuje a že menšie podvody sú ospravedlniteľné pracovnou vyťaženosťou študenta alebo inými faktormi. Vyzývame politických predstaviteľov na vyvodenie osobnej zodpovednosti a prípravu nových mechanizmov na odhaľovanie akademických podvodov.“

Strany SaS a Za ľudí vyzvali Kollára, aby odstúpil. Hnutie OĽaNO žiada preverenie záverečných prác na vysokých školách za obdobie, na ktorom sa dohodnú minister školstva Branislav Gröhling a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Poslanci parlamentu by mali hlasovať o odvolaní Kollára na najbližšej schôdzi.

 

Komentáre