Východoslovenské univerzity evidujú enormný záujem o ubytovanie

VýchodSpravodajstvo

Internáty sú takmer plné.

Viacerým univerzitným internátom sa podarilo ubytovať väčšinu študentov, ktorí si o to požiadali. Ich kapacity na tento školský rok sú však skoro plné. Inak to nie je ani na východnom Slovensku. Kapacity má takmer naplnené Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. V jej študentských domoch býva viac ako 1700 študentov, tento rok evidovala asi 2700 žiadostí. Väčšine uchádzačom vyhovela, keďže univerzita taktiež zabezpečuje kapacity aj u zmluvných partnerov v počte približne 550 lôžok. Ako pre Rádio Košice potvrdila hovorkyňa univerzity Laura Hoľanová, vzhľadom na rastúci trend počtu študentov v ich škole plánujú zvyšovať kapacity, ale aj rekonštruovať:

„Situácia v aktuálnom akademickom roku bola podobná ako v tom predchádzajúcom. Kapacitu internátov je možné zvýšiť umiestnením prístelky v dvojlôžkových izbách, pričom je poskytnutá zľava na ubytovaní pre všetkých nájomníkov izby, v ktorej bola prístelka umiestnená. Z hľadiska dlhodobého zámeru UPJŠ v Košiciach je naším cieľom a prioritou postupnými krokmi vytvoriť moderný univerzitný kampus so širokou škálou služieb vrátane študentských domovov. Preto budeme pokračovať v zvyšovaní kvality poskytovaného ubytovania pre našich študentov zahŕňajúc ďalšie rekonštrukcie, renovácie a aj postupné zvyšovanie kapacity vzhľadom na rastúci trend počtu študentov na UPJŠ. Pri navýšení kapacity našich študentských domovov by sme znížili počet lôžok u zmluvných partnerov, čo je výhodnejšie pre univerzitu aj jej študentov.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Ako nám potvrdil Marek Dufala z Technickej univerzity v Košiciach, aj u nich evidujú preplnené internáty. Obsadené sú všetky lôžka, teda bezmála 5000 a aj nejaké navyše. Momentálny stav pripisuje vojne za našimi východnými hranicami. O ubytovanie požiadalo tento rok viac ako 6550 študentov, z toho 3400 bolo Ukrajincov, celkovo akceptovali viac ako 5200 žiadostí.

Ako sa pre Rádio Košice vyjadrila hovorkyňa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) Zuzana Bobriková, každoročný záujem je vyšší ako kapacita ich internátov 833 lôžok. Aj teraz, keď je už naplnená, evidujú záujem o ubytovanie zo strany študentov.

„Teoreticky môže dôjsť k uvoľneniu miesta v prípade, že sa študent rozhodne prerušiť štúdium alebo z rôznych dôvodov zvolí iný spôsob ubytovania. Ide však o individuálne prípady. Ubytovanie potom ponúkame ďalšiemu záujemcovi v poradovníku, ktorý prejaví záujem. Posledných záujemcov sme takto ubytovali 7. novembra. V akademickom roku 2023/2024 o ubytovanie požiadalo 989 študentov a ubytovali sme 791 študentov. Z toho máme 20 ukrajinských študentov a zároveň aj 3 ukrajinských odídencov,“ povedala Bobriková.

UVLF nemá možnosť navyšovať kapacity vo svojom študentskom domove. Na plánovanie, výstavbu a s tým súvisiace náklady by musela získať veľký finančný balík, čo nepredpokladá ako reálne. Z vlastného rozpočtu ďalšia výstavba nepripadá do úvahy.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Študentské domovy Prešovskej univerzity (PU) tvorí komplex štyroch objektov s celkovou kapacitou skoro 1900 lôžok.

„Tri študentské domovy PU sú aktuálne plne obsadené, ako aj časť internátu na Exnárovej ulici, vzhľadom na to, že sme k 1. novembru ukončili rekonštrukcia troch poschodí tohto internátu, ktorá sa týkala 25 izieb s počtom lôžok 75. Študenti, ktorí mali predbežné rezervácie v tomto študentskom domove, sa v ňom aktuálne priebežne ubytovávajú. K dnešnému dňu je v danom internáte neobsadených 60 lôžok,“ priblížila hovorkyňa PU Anna Polačková.

Ako dodala, záujem o ubytovanie v študentských domovoch PU dlhodobo prevyšuje ubytovacie kapacity:

„Univerzita však intenzívne hľadá nové ubytovacie možnosti pre študentov a za týmto účelom zároveň rozbehla sériu rokovaní s viacerými partnermi. V snahe uspokojiť čo najvyšší počet študentov pri poskytovaní ubytovania má univerzita v tomto akademickom roku uzatvorenú zmluvu o spolupráci s ubytovacím zariadením na Budovateľskej ulici. Teda študenti, ktorých žiadostiam nebolo vyhovené, môžu využiť ubytovanie v tomto zmluvnom zariadení, v ktorom má univerzita na tento akademický rok vyčlenených 165 lôžok.“

Každý rok na prelome leta a jesene navyše prechádza realitný trh výraznými zmenami. Mnohí študenti, ktorí získajú izbu na internáte, nemusia platiť vysoké nájomné v súkromných bytoch. Takéto nájomné môže byť drahšie aj o niekoľko stoviek eur mesačne ako ubytovanie v školskom internáte. No aj ceny za bývanie v študentských domovoch začínajú postupne rásť. Ako avizuje UPJŠ, ceny za ubytovanie v jej internátoch navyšovali v minulom akademickom roku o 15 percent. Tento rok dvihli ceny za ubytovanie na TUKE, aj na UVLF, na veterine konkrétne skoro o tri percentá. Prešovská univerzita aj napriek investícii do rekonštrukcie študentských domov nepristúpila v tomto akademickom roku k navýšeniu poplatkov za ubytovanie.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre