Východoslovenské univerzity ponúknu študentom a zamestnancom možnosť očkovania

VýchodKoronavírus

Každá z vysokých škôl má dobrý predpoklad na vytvorenie kolektívnej imunity.

Vakcináciu medzi svojimi zamestnancami i študentmi zisťovali aj košické univerzity. Každá z vysokých škôl má zároveň dobrý predpoklad na vytvorenie kolektívnej imunity. Na všetkých košických univerzitách sa dnes uskutoční očkovanie pre študentov aj zamestnancov, ktorí sa zaregistrovali. V niektorých prípadoch je možná vakcinácia aj bez registrácie.

„Na základe doterajších čiastkových údajov je zrejmé, že stále existuje veľká skupina doteraz nezaočkovaných. Medzi zamestnancami univerzity je 80 percent zaočkovaných, rovnako ako medzi zahraničnými študentmi. Anketa zatiaľ ukázala, že len 60 percent domácich študentov má za sebou vakcináciu,“ uviedla pre Rádio Košice hovorkyňa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Zuzana Bobriková s tým, že viac ako 80 percent nezaočkovaných sa na vakcináciu ani nechystá.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Ako nám z Technickej univerzity v Košiciach potvrdil prorektor pre vzdelávanie Ervin Lumnitzer, čísla sú tu o niečo nižšie:

„Zamestnancov máme zaočkovaných na úrovni 73 percent. Spravili sme prieskum aj pri študentoch tretieho stupňa, čiže pri doktorandskom štúdiu, tam je zaočkovanosť nižšia, je to 46 percent.“

Zaočkovanosť študentov prvého a druhého stupňa na Technickej univerzite začnú zisťovať po začiatku semestra, teda po 20. septembri. Na pôde Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach podľa jej hovorcu Tomáša Zavatčana vyhodnocovali dotazník k 13. augustu:

„Do dotazníka sa doposiaľ zapojilo 1835 študentov a 651 zamestnancov univerzity, pričom 75 percent z respondentov je zaočkovaných. Medzi študentmi je zaočkovaných 71 percent respondentov a medzi zamestnancami 85 percent.“

Prešovská univerzita v Prešove nepozná mieru zaočkovanosti medzi svojimi študentmi či zamestnancami. Podľa jej hovorkyne Anny Polačkovej, vedenie uvažuje nad realizáciou anonymného dotazníka, ktorého výsledky pomôžu nastaviť podmienky v novom akademickom roku tak, aby nebol ohrozený riadny chod univerzity:

„Prešovská univerzita dbá na bezpečnosť a zdravie študentov, ako aj zamestnancov univerzity, a preto apeluje na čo najvyššiu možnú mieru zaočkovania. Vzhľadom na jeho dôležitosť sme sa rozhodli ponúknuť zamestnancom i študentom, ktorí ešte nie sú zaočkovaní, možnosť dať sa zaočkovať priamo v priestoroch univerzity.“

Aktuálne zisťujú záujem o očkovanie, čomu následne prispôsobia samotný proces vakcinácie v priestoroch univerzity, ktorý chcú koordinovať s kompetentnými inštitúciami. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre