Vyčíňanie búrok na východe opäť spôsobilo zatopenie pivníc a dvorov

VýchodSpravodajstvo

Meteorológovia aj dnes varujú pred intenzívnymi zrážkami.

Východné Slovensko včera (28.6.) v popoludňajších hodinách zasiahli silné búrky, ktoré boli sprevádzané intenzívnymi zrážkami. Tie sa prejavili vzostupom vodných hladín v severnej časti povodia Tople a Ondavy. Starostovia obcí Becherov, Zborov a Chmeľová v okrese Bardejov na vodnom toku Kamenec s prítokmi vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Podobná situácia bola aj v obci Jedlinka na toku Jedlinka a v obci Varadka na toku Ondava.

„Vplyvom búrkovej činnosti sprevádzanej intenzívnymi zrážkami  došlo k vzostupu vodnej hladiny na toku Kamenec. Pozorované je vybreženie vody z koryta v neupravenej časti toku. K zaplavovaniu dvorov a pivníc rodinných domov dochádza aj vplyvom vnútorných vôd – voda z polí a lesov,“ informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák s tým, že aj naďalej monitorujú situáciu na tokoch v obciach s vyhláseným stupňom povodňovej aktivity.

Foto
Zborov niekoľko dní bojuje s povodňami / Obec Zborov

Na vodných tokoch východného Slovenska počas nedele prevládala ustálenosť až pokles vodných hladín. Napriek tomu sa na miestach s intenzívnymi búrkami očakával prechodný výrazný vzostup vodných hladín s možnosťou dosiahnutia stupňa povodňovej aktivity, predovšetkým na menších tokoch.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na dnešný deň výstrahu druhého stupňa pred búrkami, ktorá platí od 10.00 hod. aj pre celé východné Slovensko. Búrky môžu sprevádzať prívalové zrážky s úhrnmi od 30 do 50 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou od 70 do 110 kilometrov za hodinu.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ dodali meteorológovia.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre