Vydajte sa na prvú slovenskú svätojakubskú púť

SlovenskoSpravodajstvo

Oficiálne otvorenie je naplánované po tom, čo ju zdolajú prví záujemcovia.

Spišská katolícka charita a občianske združenie Priatelia Svätojakubskej cesty - Camino de Santiago dnes (27.6.) v metropole východu predstavili prvú svätojakubskú púť na Slovensku. Táto cesta vedie z Košíc do Bratislavy a pokračuje cez Európu až do španielskeho Santiaga de Compostela, kde sa našli ostatky svätého Jakuba. „Vznikol tam veľký chrám, do ktorého ročne putuje veľa pútnikov. Za minulý rok bolo iba na tej trase v Španielsku cez 300-tisíc pútnikov, z toho 1070 Slovákov. Keďže tieto trasy sú po celej Európe, tak sa odhaduje, že ročne prejde niektorú zo svätojakubských ciest v Európe približne milión ľudí,“ uviedla pre Košice Online predsedníčka Občianskeho združenia Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku - Camino de Santiago Eva Kocanová.

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

Slovenská trasa bude oficiálne otvorená až po tom, čo ju zdolajú prví záujemcovia. „Trasa vedie z Košíc až do Bratislavy. Je vyznačená na štyroch úsekoch, jeden nám ešte chýba, ale zatiaľ sú vyznačené úseky Košice – Levoča. Potom na strednom Slovensku z Donovalov do Hronského Beňadika – Trnava – Bratislava. Taktiež je ešte jeden malý úsek vyznačený a ten spája maďarskú a rakúsku svätojakubskú cestu práve cez Slovensko a začína v Budapešti a pokračuje do obce Rajka, to je v Maďarsku na slovenskej hranici a potom cez Bratislavu sa napája na hranici v Rakúsku,“ vysvetlila Kocanová.

Púť je možné absolvovať kedykoľvek, predovšetkým počas sezóny od jari do jesene. Záujemcovia pôjdu z Košíc do Levoče, pričom táto púť sa začne v utorok 2. júla v Dóme svätej Alžbety. Následne sa vydajú do Starých Hôr. Ako povedala Kocanová, občianske združenie organizuje aj druhú púť. „Začne 13. júla v Banskej Štiavnici a bude sa putovať do Hronského Beňadika, potom do Nitry, Trnavy a do Bratislavy. Táto naša púť je špecifická tým, že budeme oficiálne otvárať úsek Trnava – Bratislava. Na konci tejto púte 25. júla, to je na svätého Jakuba, bude v Bratislave omša s Jozefom Haľkom. Účasť nám prisľúbil aj španielsky veľvyslanec, ktorý je ambasádorom tejto púte na Slovensku a veľmi nám pomáha.“

Ako putovať?

Prvým dôležitým krokom je rozhodnúť sa absolvovať pešiu púť, ktorá je fyzicky náročná. „Keď sa chce človek vybrať na púť, je vhodné, keby mal takzvaný credenciál, čiže pas pútnika. Je to taká knižka, ktorá slúži ako doklad o tom, že tú púť absolvoval. Keď prechádza rôznymi miestami, tak zbiera pečiatky väčšinou v ubytovacích zariadeniach alebo v kostoloch či na obecných úradoch. Keď prejde minimálne sto kilometrov pešo a má záujem, tak môže nám napísať a dostane compostelanu, čiže dekrét o tom, že tú púť absolvoval,“ vysvetlila Kocanová.

Je lepšie absolvovať púť osamote alebo vo dvojici či v menších skupinkách? „Ľudia, ktorí idú v skupinkách alebo vo dvojici, tak nakoniec aj tak idú sami, lebo sa rozdelia, každý ide vlastným tempom, každý rozmýšľa o svojich veciach. Stretnú sa niekedy večer, časť idú spolu, časť idú osobitne. Sú ľudia, ktorí idú radi vo dvojici, či už sú to manželské páry, alebo budúci manželia. Sú ľudia, ktorí chodia v skupinkách. Niektoré farnosti organizujú skupinové púte,“ doplnila Kocanová.

Podľa jej slov pútnik takýmto spôsobom spoznáva samého seba: „Či už človek putuje na Slovensku, alebo putuje v Španielsku, alebo v nejakej inej časti Európy, tak je to predovšetkým o spoznávaní samého seba. Človek má čas na to, aby sa zamyslel nad tým, čo potrebuje, odstrihne sa od bežnej reality, nemá pri sebe mobil, nečíta noviny. Je sám so sebou, prípadne s priateľmi, s partnerom. Je to taký mentálny relax a pre mnohých ľudí je to reštart v živote.“

Počas púte je možné spoznávať krásy Slovenska či historické a sakrálne pamiatky, čo potvrdila aj Kocanová: „Je to naozaj nádherný pocit prejsť si vlastnú krajinu po vlastných a nájsť zákutia a zistiť, aké je Slovensko rôznorodé a ako sa líši naprieč tými regiónmi. Väčšina trás, asi deväťdesiat percent je po turistických trasách alebo po cyklotrasách, čiže väčšinu ideme v prírode. Samozrejme, prechádzame cez dôležité miesta, čo sa týka kostolov, sakrálnych, historických pamiatok. Pútnik objaví Banskú Štiavnicu, Hronský Beňadik, spí sa v niektorých kláštoroch, to je tiež zaujímavé. Noc strávená v kláštore v Hronskom Beňadiku nie je to isté ako niekde vo vedľajšej dedine v nejakej  ubytovni alebo v hoteli.“

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre