Vyhlásenie referenda o predčasných voľbách podporilo vyše 585-tisíc občanov

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 13.10 hod.

Zástupcovia petičného výboru o vyhlásenie referenda o predčasných voľbách dnes odovzdali hárky v Prezidentskom paláci s viac ako 585-tisíc podpismi. Prebral ich vedúci Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky Metod Špaček. Prezidentka Zuzana Čaputová oznámi svoje ďalšie kroky po tom, ako sa potvrdí, že petícia splnila ústavou predpísané kritériá. Jej hovorca Martin Strižinec skonštatoval, že podpisy bude overovať približne 50 zamestnancov Prezidentskej kancelárie:

„Prezidentka má petičné právo v hlbokej úcte, preto budeme k tomuto procesu pristupovať mimoriadne zodpovedne,“ uviedol Strižinec s tým, že zamestnanci Prezidentskej kancelárie sa budú snažiť, aby sa proces nenaťahoval.

Hlava štátu by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov, pričom je na to potrebných aspoň 350-tisíc podpisov od občanov. V prípade, ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo uskutočniť najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Foto
Podpisy bude overovať 50 zamestnancov Prezidentskej kancelárie / TASR

Predseda petičného výboru Ervín Erdélyi spresnil, že v 48 krabiciach sa nachádza 84 136 hárkov s 585 816 podpismi. Člen výboru Peter Deďo verí, že prezidentka bezodkladne vyhlási referendum a že strany vytvoria silnú referendovú koalíciu a spoločne pripravia kampaň. Petičný výbor nevidí problém v tom, že podpisy zbierali najmä politické strany. Jeho člen Róbert Bestro tvrdí, že je to šanca na reštart v spoločnosti. Líder Hlasu Peter Pellegrini odmieta spochybňovanie referendovej otázky:

„Ak moc poslanca Národnej rady pochádza z ľudu, ľud má aj právo povedať mu, že si ho viac na stoličke neželá a požiadať ho, aby si dobrovoľne ústavným zákonom skrátil volebné obdobie.“

Pellegrini požiadal Čaputovú, aby kontrola hárkov sa uskutočnila v čo najkratšom čase, argumentoval rekordným množstvom vyzbieraných podpisov. Ak sa prezidentka plánuje obrátiť na Ústavný súd, podľa Pellegriniho by tak mala urobiť čo najskôr.

SNS sa ohradila voči konaniu Pellegriniho, ktorý si podľa nej prisvojuje prácu obyvateľov, politických strán a odborových hnutí:

„Je v rozpore s morálkou prisvojiť si kľúče P. O. Boxu, potom ho vybrať za chrbtom ostatných a tvrdiť, že lístky v ňom sú jeho. Vyzývame Petra Pellegriniho, aby sa ospravedlnil všetkým tým, ktorí tieto podpisy zbierali a aby jasne povedal, že táto práca bola spoločnou.“

Petičný výbor vo februári zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy. Navrhol ju Smer-SD, Hlas-SD, pričom sa k nim pridala aj SNS. Podľa ich slov ide o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky.

Referendum by malo obsahovať otázku, či občania súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady tak, aby sa parlamentné voľby zrealizovali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre