Najvyššou prioritou je bezpečnosť.
Východniari čoraz častejšie využívajú leteckú dopravu na vycestovanie na letnú dovolenku. Svedčia o tom aj úspechy Letiska Košice, ktoré okrem iného zaznamenalo nárast počtu vybavených cestujúcich. Od januára do júna prešlo jeho bránami vyše 321-tisíc ľudí. Juraj Toth z Letiska Košice v rozhovore pre Košice Online uviedol, že ide o medziročný nárast o takmer 19 percent:
„V porovnaní s obdobím roka 2019, teda ešte pred covidovým obdobím, tak ide o nárast až o 46,7 percenta. Za prvých šesť mesiacov tohto roka, celkovo 321-tisíc cestujúcich, z toho vyše 265-tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej z deviatich destinácií Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň, Zürich alebo Zadar a ďalších vyše 55-tisíc cestujúcich letelo z Košíc alebo do Košíc na charterových letoch.“
Najväčší záujem je o tureckú Antalyu, cyperskú Larnaku, ale aj grécke ostrovy či Egypt. Toth pripomenul, že počas aktuálnej letnej sezóny sa z metropoly východu lieta celkovo do 18 destinácií v 10 krajinách:
„Je to Tirana v Albánsku, Antalya a Izmir v Turecku, v Bulharsku Burgas. Do Grécka sa lieta do viacerých destinácií, na Heraklion, Rodos, Thessaloniki, Zakynthos, Patras a Korfu. Lieta sa aj do Podgorice v Čiernej Hore. V Egypte je to takisto viac destinácií, ako tomu bolo zvykom v minulosti. Popri Hurgade aj Marsa Matrouh a El Alamein, v Španielsku známa Palma de Mallorca, v Taliansku Lamezia Terme, v Tunisku Monastir a veľmi populárna je aj Larnaka na Cypre.“
Košice a Zadar túto sezónu prepojilo pravidelné spojenie. Spoločnosť Ryanair zdvojnásobila počet letov na tejto linke. Spustila ich od začiatku apríla, pričom k dispozícii sú do konca októbra. V hlavnej letnej sezóne od júna do konca augusta sa lieta štyrikrát týždenne, vždy v utorok, štvrtok, sobotu a nedeľu. Letisko Košice však podľa Totha zaznamenalo aj nárast prípadov neprispôsobivého správania sa cestujúcich:
„Aj pracovníci letiska majú na základe zákona o civilnom letectve právomoc vylúčiť cestujúceho z prepravy, ak narušuje bezpečnosť a verejný poriadok. Žiaľ, najčastejšie je to spojené s užívaním alkoholu alebo iných omamných látok. Niekedy tieto látky ani nie sú prítomné, ale, žiaľ, stalo sa aj to, že cestujúci sa správali vulgárne a agresívne aj smerom k našim kolegom, k zamestnancom Letiska Košice, a teda zákon nám umožňuje aj takýchto cestujúcich vylúčiť z prepravy.“
Túto kompetenciu majú nielen zamestnanci letiska, ale aj leteckej spoločnosti vrátane kapitána, prvého dôstojníka, palubného personálu, letušiek či stevardov. Najvyššou prioritou je však bezpečnosť letovej prevádzky a všetkých cestujúcich.
„Často sa to stáva aj pri nástupe do lietadla, takzvanom boardingu. Možnože alkohol má nejaké účinky už dole na zemi, na letisku, ale vo výške 10-tisíc metrov a možnože, ak ide o nejaký dlhší let, tri, štyri, päť hodín, tak tie účinky sa môžu ešte zhoršiť rôznym spôsobom. Samozrejme, sme radi, že drvivá väčšina cestujúcich si uvedomuje potrebu rešpektu k predpisom a to, že je to v záujme ich vlastnej bezpečnosti. Všetkým cestujúcim by sme chceli len odkázať, že určite príďte na letisko s dobrou náladou, ale zároveň aj s rešpektom k ostatným, k zamestnancom letiska, leteckej spoločnosti aj ostatným cestujúcim,“ dodal Toth.
Cestujúci by nemali zabudnúť ani na základné pravidlá týkajúce sa prepravy batožiny, tekutín či zakázaných predmetov na palube.