Vynálezca spod Tatier skonštruoval diaľkovo ovládaný hasičský špeciál

VýchodZaujímavosti

Je použiteľný aj v náročnom teréne.

Vynálezca hasičskej techniky Stanislav Majerčák z obce Krížová Ves v okrese Kežmarok vyvinul špeciálny stroj na hasenie lesných požiarov. Neprekvapí ho ani ten najťažší terén a jeho riadenie je podľa Majerčáka bezpečné, pretože je ovládaný diaľkovo:

„Tento stroj sa vyznačuje asi najväčšou dostupnosťou spomedzi všetkých hasičských zariadení. Vozí so sebou 200 litrov vody potrebnej k prvému zásahu v akomkoľvek teréne. Prispôsobili sme aj špeciálny príves potrebný na vytvorenie dopravného vedenia v ťažko dostupnom teréne, ktoré zabezpečí neobmedzené množstvo hasebnej látky. To vedenie sa dá rozvinúť veľmi rýchlo a napríklad v prípade zmeny vetra sa dá aj rýchlo zbaliť.“

Foto
Stanislav Majerčák vyvinul špeciálny stroj na hasenie lesných požiarov / RÁDIO KOŠICE

Stanislav Majerčák je profesionálny hasič, ktorý venuje vývoju zariadení užitočných pri zásahoch stovky hodín svojho voľného času. Do tejto záľuby už investoval veľký objem finančných prostriedkov, ktorý však nechce špecifikovať, pretože sa obáva reakcie manželky. Vymyslel už špeciálne zariadenie na hasenie na vysokých poschodiach, prístroj na monitorovanie priestorov pod vodnou hladinou či rebrík na veľmi bezpečnú evakuáciu osôb z výšok. Na Slovensku o vynálezy Stanislava Majerčáka nie je záujem. Ponúka ich však u našich západných susedov. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre