Vynovený Korčuliarsky pavilón v Košiciach je súčasťou mestského rezortu a sídlom reštaurácie a kaviarne

KošiceSpravodajstvo

Po vyše 20 rokoch bol sprístupnený verejnosti.

Národná kultúrna pamiatka, ktorá sa nachádza v Mestskom parku v Košiciach a v minulosti bola známa ako Korčuliarsky pavilón, bola po rozsiahlej vyše 20-ročnej obnove sprístupnená verejnosti. Jedna z prvých secesných budov v metropole východu, ktorá slúžila na tenis, korčuľovanie a ľahkú atletiku, bola postavená v roku 1909. V súčasnosti je mestským rezortom a sídlom reštaurácie a kaviarne.

Villa Sandy nesie meno jej pôvodného autora, ktorým bol významný architekt a staviteľ Július Sándy. Marketingová manažérka rezortu Ivana Halászová zdôraznila, že rekonštrukcia sa realizovala pod dohľadom pamiatkového úradu:

„Záchrana a obnova tak jedinečnej secesnej stavby, ktorú sme prevzali v zdevastovanom stave, si vyžiadala mnoho úsilia, času a investícií zo súkromných zdrojov.“

Budova v druhej polovici 20. storočia prestala slúžiť svojmu účelu a pamiatka bola narušená nevhodnými stavebnými zásahmi. Následne začala chátrať, a to približne do roku 2010. V rámci prvej fázy otvorenia rezortu sa sprístupnil objekt a podzemné parkovisko a vyše 90 miestami.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre