Vyplávanie prvej výletnej lode z Benátok sprevádzali protesty demonštrantov

EurópaSpravodajstvo

Vlny narúšajú základy historických budov.

Z Benátok vyplávala prvá veľká výletná loď, ktorá po viac ako 18 mesiacoch od prepuknutia pandémie koronavírusu zakotvila v tomto talianskom prístavnom meste. Zároveň došlo k protestom demonštrantov, ktorí k lodi priplávali na malých člnoch, mávali vlajkami a transparentmi a kričali „Veľké lode preč z lagúny.“

Výletná loď MSC Orchestra priplávala do Benátok bez cestujúcich z gréckeho prístavu Pireus. Cez víkend na ňu nastúpilo približne 650 ľudí, s ktorými vyrazila na juh k talianskemu mestu Bari a následne ku gréckym ostrovom Korfu, Mykonos a chorvátskemu mestu Dubrovník. Počet pasažierov je kvôli pretrvávajúcej pandémii obmedzený na zlomok jej trojtisícovej kapacity. Všetci cestujúci museli predložiť negatívny test na koronavírus.

Foto
Počet pasažierov je kvôli pretrvávajúcej pandémii obmedzený na zlomok jej trojtisícovej kapacity / TASR

Hnutie No Grandi Navi (Žiadne veľké lode) nedávno vyzvalo na protesty proti trase, ktorú loď absolvovala cez benátsku lagúnu. Aktivisti chcú dosiahnuť, aby sa veľké lode nepohybovali v daných vodách. Okrem iného argumentujú tým, že vlny spôsobované veľkými výletnými loďami narúšajú základy historických budov, ktoré spolu s benátskou lagúnou patria do svetového dedičstva UNESCO. Benátky pred pandémiou navštevovali ročne milióny turistov. Veľké výletné lode vždy poburovali miestnych obyvateľov.

„Bolo to ako prvoaprílový žart,“ vyhlásilo hnutie No Grandi Navi vo svojej výzve na protesty a poukázalo na nariadenie, ktoré vstúpilo do platnosti 1. apríla. Tento problém uznáva, ale umožňuje priechod lodí, pokiaľ sa nenájde vhodné riešenie.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre