Výpovede podávajú aj lekári na východnom Slovensku

VýchodSpravodajstvo

Aktualizované: 31.10., 13.35 hod.

Vyše 2700 lekárov z nemocníc po celom Slovensku začali včera (29.10.) podávať výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský vyzval vládu, aby s nimi rokovala a situáciu v sektore vyriešila. Zároveň vyzval ostatných zdravotníkov, aby sa pripojili k iniciatíve lekárov:

Je to viac ako 33, 34 nemocníc, ktoré sa zapojili. Sú tam univerzitné nemocnice, všetky fakultné nemocnice, sú tam národné ústavy srdcových chorôb, menšie nemocnice, súkromné nemocnice. My čakáme, že táto vláda aj všetci ministri sa postavia na stranu pacientov a nie finančných skupín. Toto je naozaj konflikt medzi lekármi a finančnými skupinami v zdravotníctve. My čakáme, že vláda sa jasne postaví na stranu pacienta a zabezpečí fungujúce zdravotníctvo, ktoré bude konečne prosperovať. Celé roky naše zdravotníctvo upadá.“

Odborári tiež trvajú na tom, aby vláda jasne deklarovala, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Hromadné výpovede podávali lekári aj v minulosti. Naposledy v októbri 2022 počas vlády Eduarda Hegera. Výpovede dalo vtedy viac ako 2100 lekárov, viaceré nemocnice preto rušili plánované operácie, uvažovalo sa aj o vyhlásení núdzového stavu. Akcia hromadných výpovedí otriasla zdravotníctvom aj koncom roka 2011 za vlády Ivety Radičovej. Vtedy na niekoľko dní došlo k reálnemu odchodu približne 1200 lekárov z nemocníc, čo viedlo k vyhláseniu núdzového stavu. Aj vtedy sa lekári rozhodli siahnuť po radikálnom riešení kvôli neakceptovaniu ich požiadaviek.

Foto
Tisícky lekárov začali podávať výpovede (Ilustračná fotografia) / TASR

Situácia sa opakuje aj v týchto dňoch a lekári odchádzajú z nemocníc po celom Slovensku. V Univerzitnej nemocnici v Bratislave doručili 511 výpovedí. Ani východ nie je výnimkou. Napríklad, v prešovskej nemocnici evidujú zatiaľ viac ako 180 výpovedí lekárov z celkového počtu vyše 500 ľudí. Chod nemocnice však zatiaľ nie je nijakým spôsobom dotknutý.

V nemocniciach v sieti AGEL neevidujeme podávanie výpovedí v súvislosti s reakciou na konsolidačné opatrenia, ktoré sa dotýkajú aj platov zdravotníkov. Pacientov a širokú verejnosť preto ubezpečujeme, že personálna situácia v našich zdravotníckych zariadeniach nijako neohrozuje ich plynulý chod. Prioritou spoločnosti AGEL a našich zdravotníckych pracovníkov zostáva bezpečná a kvalitná starostlivosť o pacientov,“ uviedla pre Rádio Košice Eva Peterová zo siete nemocníc AGEL, ktoré pôsobia aj v Šaci, Levoči, Krompachoch či v Kežmarku.

V košickej univerzitnej nemocnici bola situácia včera pokojná, no aktuálne eviduje 263 výpovedí. Zatiaľ nie je známe, koľko z uvedeného počtu výpovedí podali lekári a koľko zdravotné sestry, ani na ktorých medicínskych pracoviskách a klinikách pracujú. Situácia sa môže zhoršiť, pretože podľa našich informácií tam niektorí lekári avizovali podanie výpovede posledný deň v mesiaci.

Vedenie Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v súčasnosti eviduje 92 výpovedí lekárov na všetkých odborných pracoviskách. Riaditeľstvo DFN Košice pripravuje varianty na zabezpečenia zdravotnej starostlivosti, ktoré predloží na posúdenie zriaďovateľovi,“ oznámila hovorkyňa DFN Zuzana Baníková.

Vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach zatiaľ nikto nepodal výpoveď.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre