Jedinečná výstava v Ortodoxnej synagóge nám pripomína aj 120. výročie narodenia Lajči Báčiho.
V Ortodoxnej synagóge na Puškinovej ulici v Košiciach otvorili výstavu s názvom Feldov vlak. Autorom je výtvarník Dušan Scholtz, ktorý sa hlási ku košickej moderne. Aj týmto spôsobom si spolu so Židovskou náboženskou obcou pripomína 120. výročie narodenia významného človeka, kresliara, umelca, ktorým Lajči Báči rozhodne bol.
„Dušan Scholtz vníma umenie širokospektrálne. Vo viacerých prípadoch je inšpirovaný hudobnými témami, možno len podvedome. Táto výstava bola práve inšpirovaná skladbou Different trains Steve Reicha, ktorá sa hrá so silnou témou kontrastu obyčajného luxusného života a vlakmi, ktoré idú do nenávratna. Plus tam boli nasamplované zvuky ľudí, ktorí boli odvážaní do Osvienčimu a prepojilo sa to s témou Ľudovíta Felda, ktorý niečo podobné zažil. Napriek tomu po návrate tiež stvárňoval obyčajný život tak, ako Dušan Scholtz a bol fascinovaný obyčajnými príbehmi jednoduchých ľudí,“ uviedol pre Rádio Košice kurátor Ján Sudzina.
Za sprievodu spomínanej hudby nabral celý príbeh ďalší smer. A ten určila aj situácia po návrate z výstavy v Bratislave, kde boli pôvodne prezentované len Different trains. Ako sa k nim pridal Feld vysvetľuje autor výstavy Dušan Scholtz:
„Akonáhle sme sa vrátili s krabicami domov, stala sa takáto podvedomá vec, že som našiel jeden zničený kartón na zemi. Bol na ňom vagónik, okolo boli nakreslené kŕdle vrán. Ja som si normálne sám podvedome napísal pod ten vagón Feldov vlak. Odvtedy sa to celé začalo odvíjať. Keďže Different trains bol v podstate uzavretý ako cyklus určitých grafík, tak som sa pýtal sám seba, z čoho vychádzam a podobne. Vychádzal som z košickej moderny, ku ktorej sa hlásim, lebo celé sa mi to zase vrátilo k vlakom v podobe Ľudovíta Felda. Uvedomil som si, že tá zlatá éra košickej moderny skončila aj deportáciou, v ktorej bol Ľudovít Feld.“
Výstavu môžete navštíviť vo vybraných časoch spolu s Galériou Ľudovíta Felda. Vypočujte si celú reportáž Rádia Košice: