Výstava zdokumentuje náročné obdobie dejín slovenského národa.
Súčasťou pripomienky 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP) bude Výstava vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach či oslavy pri Pamätníku víťazstva v Dargovskom priesmyku.
Význam povstania a jeho udalosti pripomenie expozícia #SNP80, ktorú VSM otvorí 23. augusta. Návštevníci uvidia originály aj repliky dobových predmetov, výstroja a výzbroje bojujúcich strán. Na nádvorí múzea vystavia niektoré modely dobového vozového parku. Dôležitou súčasťou expozície, ktorá potrvá do 8. mája 2025, budú aj populárno-náučné prehliadky pre základné a stredné školy.
„Výstava na podklade viac než stovky zbierok zdokumentuje náročné obdobie dejín slovenského národa a pútavým spôsobom priblíži povstanie samotné, ako aj kontext jeho príčin a dôsledkov. Nebudú na nej chýbať multimediálne prezentácie, premietanie autentických dobových záberov a výpovedí účastníkov. Na dotykovej obrazovke si budú môcť návštevníci overiť svoje vedomosti o povstaní aj o 2. svetovej vojne,“ priblížil riaditeľ VSM Dominik Béreš.
K dominujúcim prvkom výstavy bude podľa neho patriť štylizovaná maketa pancierového vlaku Štefánik. Vernisáži bude predchádzať podujatie pre verejnosť na Námestí maratónu mieru s ukážkami dobovej techniky, výstroja aj výzbroje.
Oslavy SNP v Košickom kraji vyvrcholia 29. augusta popoludní pri pamätníku v Dargovskom priesmyku. V ponuke pre návštevníkov bude prehliadka bojovej techniky, komentovaná výstava v Sieni bojovej slávy a sprievodný kultúrny program. V tento deň sa uskutoční aj Pochod vďaky na Dargov.
„SNP je jedným z tých období v našich dejinách, kedy sme ako národ ukázali, že vieme spojiť sily, ak ide o otázku hodnôt a princípov demokracie. Aj 80 rokov po týchto udalostiach je pre nás toto obdobie inšpiratívne. Zvlášť v súčasnosti, kedy pribúda tém, ktoré nás rozdeľujú,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Súčasťou ďalších aktivít bude výstava vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach či Deň otvorených dverí v Rodnom dome Kapitána Jána Nálepku v Smižanoch.
Zdroj: TASR