Vyše štyridsať percent rodičov by poslalo svoje dieťa do školy po ich znovuotvorení

SlovenskoKoronavírus

Výberovú vzorku tvorilo 1098 respondentov.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling informoval, že od 1. júna dôjde k otvoreniu materských a základných škôl. Výchovno-vzdelávací proces sa obnoví pre žiakov 1. – 5. ročníka základných škôl. Zriaďovatelia budú zisťovať u rodičov záujem o návrat do školy, podľa ktorého sa následne zorganizuje aj samotné vyučovanie. Žiaci 1. – 5. ročníka, ktorí ostanú doma a školáci vyšších ročníkov, sa budú aj naďalej vzdelávať dištančnou formou.

Agentúra AKO v tejto súvislosti od 18. – 21. mája uskutočnila prieskum verejnej mienky. Respondentov sa pýtala, či v prípade, ak sa situácia ohľadom počtu nakazených na koronavírus na Slovensku znovu nezhorší, či plánujú poslať deti do škôlky, resp. školy, alebo nie? Výberovú vzorku tvorilo 1098 respondentov vo veku 27 - 60 rokov.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Výsledky prieskumu

Dieťa by do škôlky dalo 45,8 percent respondentov; 12,7 percent opýtaných zvolilo možnosť „asi dám“, pričom 9,9 percent ľudí uviedlo „asi nedám“. Až 27,8 percent respondentov odpovedalo, že svoje dieťa určite nedá do materskej školy a 3,8 percent opýtaných sa zatiaľ nerozhodlo.

Podobné výsledky prieskumu sú aj v prípade žiakov základných škôl. Svojho školáka by do lavíc vrátilo 43,4 percent ľudí; 19,4 percent respondentov zvolilo možnosť „asi dám“ a 8,2 percent opýtaných uviedlo „asi nedám“. Až 22,2 percent ľudí by svoje dieťa určite nedalo do školy a 6,8 percent opýtaných sa ešte nerozhodlo.

„Odmietanie návratu do materskej školy častejšie uvádzali menej vzdelaní rodičia ako vzdelanejší rodičia (maturita, alebo vysoká škola). Aj do základných škôl odmietajú poslať svoje deti častejšie rodičia s nižším vzdelaním,“ uviedla riaditeľka pre výskum AKO Kamila Hříchová s tým, že deti, ktoré žijú v najmenších obciach, sa do materských a základných škôl, podľa odpovedí ich rodičov, vrátia s vyššou pravdepodobnosťou, ako deti z najväčších miest.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre