Vyšetrovanie tragédie na Mukačevskej ani po dvoch rokoch nebolo ukončené

PrešovSpravodajstvo

Niektorí majitelia bytov sa rozhodli pre výstavbu nového bytového domu.

Pred dvoma rokmi došlo k jednej z najväčších tragédií v dejinách Slovenska. V bytovom dome na Mukačevskej ulici 7 o 12.12 hod. nastala explózia plynu, ktorá si vyžiadala 8 obetí a 40 zranených. Z plameňov sa podarilo zachrániť 39 ľudí. Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik nám potvrdil, že táto tragédia sa stále vyšetruje:

„Vo vyšetrovaní trestnej veci, ktorá súvisí s výbuchom bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove, bolo doposiaľ vznesené obvinenie piatim osobám. V najbližšej dobe by mal byť doručený rozsiahly znalecký posudok v súvislosti s príčinami vzniku vyšetrovanej udalosti. Po jeho doručení a preštudovaní vyšetrovateľom bude možné rozhodnúť o ďalších postupoch vo vyšetrovaní. Vzhľadom na uvedené a s poukazom na možné zmarenie vyšetrovania, bližšie informácie o ďalších plánovaných postupoch vo vyšetrovaní nie je možné v tejto etape zverejniť.“

Foto
Explózia plynu si vyžiadala 8 obetí a 40 zranených / TASR

Porušenie zákona sa nepotvrdilo

Vyšetrovaniu čelilo aj mesto Prešov, ktorému predchádzali dve trestné oznámenia. Tie súviseli s výberom firmy, ktorá zabezpečovala záchranné práce vrátane búrania a vývozu sutín.

„Zo záverov uznesenia Národnej kriminálnej agentúry vyplýva, že mesto Prešov pri likvidácii bytového domu na Mukačevskej ulici a pri následnom odvoze sutín neporušilo zákon v trestno-právnej rovine, pričom toto rozhodnutie následne potvrdila aj Krajská prokuratúra Prešov. Máme za to, že naozaj sme v rámci mimoriadnej situácie postupovali v súlade so zákonom a zároveň s ohľadom aj na všetky časové podmienky, ktoré sme v tom čase mali,“ uviedol pre Košice Online hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Vzhľadom na to, že v tejto veci boli podané ďalšie odvolania, doposiaľ nebola uzavretá. Zároveň sa skúmalo, či sa samospráva dopustila správneho deliktu podľa zákona o verejnom obstarávaní. Tajomník krízového štábu mesta Prešov Peter Kulan povedal, že vec bola postúpená Úradu pre verejné obstarávanie:

„Mesto Prešov disponuje rozhodnutím Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý celú vec dôkladne prešetroval v súčinnosti s mestom Prešov aj s inými zložkami. V rozhodnutí je jasne uvedené, že mesto Prešov postupovalo v zmysle príslušných zákonov a že zákon nebol porušený. Každá mimoriadna situácia je iná a v čase mimoriadnej situácie neexistujú dobré a zlé riešenia, existujú iba zlé a ešte horšie.“

Unikátna stavba

Pozemok, na ktorom stál bytový dom, je v súčasnosti opustený a oplotený. Na budúci rok by sa však tam mal ozývať stavebný ruch. Napriek tomu, že mesto chcelo od pôvodných vlastníkov odkúpiť tento pozemok, zrevitalizovať ho a urobiť pietne miesto, niektorí majitelia bytov sa však rozhodli, že tam postavia nový bytový dom. Podľa predsedu Spoločenstva vlastníkov bytov Mojmíra Květoňa to bude unikátna stavba:

„Architektúra toho je dosť progresívna, asi na Slovensku zatiaľ neexistuje niečo podobné. Konštrukcia tých troch poschodí, kde budú parkovať autá, je otvorená, vyzerá to ako priehradová konštrukcia, ale je to z betónu urobené, takže je tam zabezpečené dostatočné vetranie. Na každý byt je 1,5 parkovacieho miesta, plus ešte niečo pre návštevy sa tam ráta, takže nejakých 25 parkovacích miest.“

Nový bytový dom bude pozostávať z troch nadzemných parkovacích podlaží a piatich obytných podlaží, pričom na každom z nich budú tri byty, čiže celkovo 15 bytov.

Foto
Vizualizácia projektu / MK

Nutnosť revízií

Väčšina panelákov podobných tomu pôvodnému z Mukačevskej 7 bola postavená pred desiatkami rokov. Podľa Mareka Perdíka zo Združenia pre lepšiu správu bytových domov sa dá ich životnosť predĺžiť aj napríklad rekonštrukciou či zatepľovaním:

„Životnosť bytových domov je stanovená, myslím technickou konštrukciou, je pravda, že veľa bytových domov sa postavilo počas socializmu a všeobecne životnosť takýchto bytových domov sa odhaduje na sto rokov. Je možné životnosť ešte predĺžiť nejakou hĺbkovou obnovou. Aktuálne sa veľmi otvára otázka obnoviteľných zdrojov energie, čiže sa takýmto spôsobom umelo predlžuje životnosť bytových domov, ale to je v poriadku, to je normálne.“

Podobným tragédiám sa dá predísť aj vďaka pravidelným revíziám a odborným prehliadkam. Riaditeľka spoločnosti Spravbytkomfort Prešov Natália Banduričová tvrdí, že tie sa realizujú v prospech bezpečnosti obyvateľov:

„Hlavne aj to, aby sa niektoré povinnosti, ktoré vyplývajú z vlastníctva bytov a zároveň toho domu, nezľahčovali a neobchádzali, pretože mnohokrát stretávame vlastníkov bytov s tým, že sa niektoré povinnosti, ktoré na nich kladú niektoré orgány, ako požiarnici alebo, samozrejme, revízni technici elektriny či plynu, zľahčujú, bagatelizujú a vlastníci bytov ako keby videli obmedzovanie svojej slobody nejakými kritériami a podmienkami, ktoré im dávame.“

Komentáre