Vyšetrovateľ NAKA začal trestné stíhanie v kauze Glance House, obvinenie zatiaľ nepadlo

SlovenskoSpravodajstvo

Ide o zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka vydal pokyn na obnovenie vyšetrovania v kauze bytového domu Glance House v Bernolákove. Po preskúmaní trestnej veci, ktorej predmetom bolo konanie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, dospel k záveru, že rozhodnutie o postúpení veci na prejednanie skutku v disciplinárnom konaní vydané v roku 2013 v pôvodne vedenom trestnom stíhaní nebolo v súlade so zákonom. Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka potvrdil, že v tejto kauze opäť začalo trestné stíhanie, avšak vo veci zatiaľ nepadlo obvinenie:

„Koncom marca vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) začal trestné stíhanie vo veci zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa spáchaného z osobitného motívu na objednávku, kde priebežne vykonáva procesné úkony.“

Foto
Dobroslav Trnka / TASR

Trnka v máji 2012 súhlasil s prevodom bytového domu v Bernolákove na londýnsku schránkovú spoločnosť CDI, a to aj napriek tomu, že nehnuteľnosti boli zaistené prokurátorom v trestnom konaní v pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), pričom bolo zakázané s nimi nakladať.

Táto kauza sa týkala sporu bývalých spoločníkov developerskej firmy o vlastníctve bytového domu v Bernolákove. Nehnuteľnosť na katastri blokoval ÚŠP. Šéf katastra napokon povolil prevod bytovky na základe údajného listu Trnku, ktorým sa malo zrušiť zaistenie majetku. Budova bola následne prevedená na ďalšiu firmu, ktorá bola v konkurze. Krajský súd v Bratislave v roku 2018 rozhodol, že developer je nevinný. Podnikateľ Róbert Číž sa údajne snažil, aby budova nepripadla ľudom okolo podnikateľa Mariana Kočnera.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre