Výskyt medveďov v okolí Košíc je monitorovaný

KošiceSpravodajstvo

Opatrnosť je však vhodné zachovať v lesnom zarastenom teréne a v húštinách.

Občania v okolí Košíc zaregistrovali pred dvomi týždňami výskyt medveďa. Udialo sa tak na turistickej trase v okolí Bankova nad Botanickou záhradou. Mestská čas (MČ) Sever už situáciu konzultovala so zástupcami Mestských lesov i polície.

„Tému pohybu medveďov na území Severu v lokalite Bankov vníma verejnosť mimoriadne citlivo. Verejnosť sme informovali prostredníctvom webovej stránky, úradných tabúľ mestskej časti, ako aj sociálnych sietí,“ uviedol starosta MČ František Ténai.

Foto
Ostražitosť a opatrnosť je vhodné zachovať v lesnom zarastenom teréne a v húštinách (Ilustračná fotografia) / Pixabay

Starosta zároveň k danej téme odsudzuje uverejňovanie zavádzajúcich fotografií. Kristína Bocková zo Štátnej ochrany prírody priznáva, že výskyt medveďov na východe je bežný, avšak okolie Košíc doposiaľ k ich biotopom nepatrilo:

„Aktuálne úzko spolupracujeme s našimi strážcami a pracovníkmi Správy Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove, ktorí situáciu monitorujú. Zásahový tím rieši situácie najmä v prípadoch opakovaného výskytu medveďa v intraviláne, hlásených škôd na majetku či ohrozenia na zdraví. V tomto prípade sme opakované hlásenie o výskyte nedostali.“

Ostražitosť a opatrnosť je vhodné zachovať v lesnom zarastenom teréne a v húštinách. Zvýšená pozornosť je na mieste v ranných i večerných hodinách a za zníženej viditeľnosti.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre