Výsledky volieb podľa politológa neprekvapili

SlovenskoArchívParlamentné voľby 2023

Výnimočná nebola ani volebná účasť.

Výsledky volieb neprekvapili. Pre Košice Online to uviedol košický politológ Gabriel Eštok. Podľa neho iba potvrdili pohyby popularity v uplynulých týždňoch a ukázalo sa, že minimálne v poradí sa prieskumy nemýlili:

„Pri otázke, ktoré strany sa dostanú, nedostanú do parlamentu, tam všetci upozorňovali, že je viacero strán, ktoré sú naozaj reálne ohrozené na vstup do parlamentu alebo na to, že zostanú pred bránami. Takže tam sa veľa očakávalo, veľa sa kombinovalo. Nakoniec ten výsledok je taký, aký poznáme. Strán mohlo byť v parlamente aj menej, aj viac, takže je to taký priemer toho, čo sa asi dalo očakávať - nie je to extrém ani veľmi nízkeho počtu politických strán, aký sme už mali v minulosti na Slovensku, ale zároveň mali sme aj vyšší počet.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Z pohľadu teórie politiky neboli tieto voľby a štatistiky podľa Eštoka ničím výnimočné, a to sa týka aj volebnej účasti. Tá bola na úrovni 68,51 percent.

„Ak si pozrieme, že posledná volebná účasť bola o pár percent nižšia, a to hovoríme o období po protestoch Za slušné Slovensko a po výmene v čele vlády, čiže tiež po búrlivom období, kde tá motivácia ísť voliť bola tiež veľmi vysoká - ani tam nejaké rekordy nevidíme. Takže voľby nie sú v tomto veľmi prekvapivé. Kde môžu prekvapiť alebo kde sa to možno až takto neočakávalo, tak je rozdiel medzi víťazom volieb - Smerom a druhým v poradí - Progresívnym Slovenskom. Očakávali sa tesné výsledky, ale ak sa pozrieme, tak ten rozdiel je takmer päť percent.“

Smer-SD získal 22,94 percent hlasov, druhé Progresívne Slovensko 17,96 percent  a tretí Hlas-SD si vybralo 14,70 percent voličov. Do parlamentu sa dostala aj koalícia OĽANO a priatelia so ziskom 8,89 percenta hlasov, KDH so 6,82 percenta hlasmi, SaS so ziskom 6,32 percenta a SNS, ktoré si vybralo 5,62 voličov. 

Komentáre