Vyšné Ružbachy lákajú turistov po celý rok

VýchodLetom svetom

Jedinečnou atrakciou kúpeľov je travertínové jazierko Kráter.

Cestovateľskou indicíou v tento chladný utorok sú Kúpele Vyšné Ružbachy v okrese Stará Ľubovňa. Patria medzi najstaršie na Slovensku. Prvá písomná zmienka o liečivých účinkoch vody je z roku 1595. Súčasťou areálu kúpeľov sú kúpeľné budovy, termálne kúpalisko Izabela a travertínové jazierko Kráter. „Vraví sa, že takéto jazierka sú tri, jedno je vraj na Novom Zélande, ďalšie je na Islande a jedno je u nás. Rozlohu má 20 metrov štvorcových, hĺbka je tri a pol metra, teplota sa pohybuje okolo 24-25 stupňov. Keďže je unikátne a jediné, je tam kúpanie zakázané, respektíve kúpanie je na vlastnú bezpečnosť,“ zdôraznila unikátnosť jazierka Kráter vedúca obchodu a marketingu kúpeľov Martina Konrádyová.

Najväčší rozmach zaznamenali kúpele v 19. storočí, keď ich do vlastníctva kúpil Andrej Zamoyski. Do kúpeľov jeho potomkovia investovali množstvo financií. V tom čase bola vybudovaná aj budova dodnes nazývaná Biely Dom. „Vybudovaný je z travertínu, ktorý sa tu v minulosti ťažil, preto nesie pomenovanie Biely dom,“ vysvetlila Konrádyová.

Foto
V strede kúpaliska je ostrovček na ktorom rastú viac ako storočné smreky / TASR

Voda v kúpeľoch obsahuje vysoké množstvo vápnika, magnézium a lítium. V kúpeľoch sa liečia pohybové, srdcovo-cievne choroby, tráviace a onkologické ochorenia a mnohé ďalšie. „Najnovšie pripravujeme akreditáciu na dýchacie ochorenia,“ povedala o plánoch kúpeľov Konrádyová.

Kúpele lákajú turistov po celý rok. V lete je hlavnou atrakciou kúpalisko, v zime lyžovanie. „Prílev turistov do našej obce je veľmi pozitívny. Počas celého roka využívajú služby miestnych podnikateľov, má to veľký vplyv aj na rozvoj celej obce,“ povedal starosta Vyšných Ružbách Ján Dudjak. Vlani v obci zaznamenali zhruba stotisíc prenocovaní. V porovnaní s minulým rokom zaznamenali nárast o 18 percent oproti rovnakému obdobiu v roku 2016.

V kúpeľoch sa nachádza päť bazénov, z toho dva detské. Teplota sa v nich pohybuje od 24 do 31 stupňov. V lyžiarskom areáli sa nachádza päť vlekov a najvyššie položený bod strediska je vo výške 808 metrov.

 

Zdroj: TASR

Komentáre