Vysoké Tatry budú bezpečnejšie. Medvede si už na odpadkoch nepochutnajú

VýchodSpravodajstvo

Cieľom je ich odradiť, aby nenavštevovali obývané lokality.

V regióne Vysokých Tatier tento rok pribudne 116 zabezpečených kontajnerových stojísk, 113 zabezpečených nádob na komunálny odpad a 29 elektrických ohradníkov na ochranu včelstiev. Zásahový tím pre medveďa hnedého posilnia o 9 členov. Cieľom je odradiť medvede, aby navštevovali obývané lokality.

„Možno to vyzerá komplikovane, ale medveď je syntetický problém. Od kukurice, ktorú ešte stále sadíme v podhorí, cez neporiadok, ktorý sme mali v odpadovom hospodárstve, až po vzdelávanie, ktoré stále nie je dostatočné. Rodičia ľudí, čo žili v horách, nepreniesli na nás ich múdrosť, lebo sa zmenil spôsob obživy,“ skonštatoval vo Vysokých Tatrách poverený minister životného prostredia Ján Budaj.

Foto
Medvede navštevujú obývané lokality / Matej Voronič

Ochranári za prostriedky z Operačného programu Kvalita životného prostredia doplnia svoj arzenál zbraní proti medveďom aj o vyše 300 fotopascí, viac ako 1000 obranných sprejov, 50 elektronických plašičov, 2 termovízne kamery a 1 dron s termovíziou.

Koordinátor ministerstva životného prostredia pre reformu národných parkov Matej Dobšovič predpokladá, že postupne budú podobným spôsobom riešiť problém s neželaným výskytom medveďov aj v iných lokalitách Slovenska:

„V tomto prípade to bolo o mapovaní každého smetiaku v okrese Poprad. Zoológovia a členovia zásahového tímu jasne povedali, čo je kľúčový problém v Tatrách a na ten sme pripravili riešenie na mieru. Rovnako chceme teraz pokračovať v ostatných okresoch, kde sú tie problémy často spôsobené inými faktormi. Verím tomu, že nájdeme spôsob, ako tento problém vyriešiť, aby sa všetci obyvatelia dotknutých obcí cítili bezpečne.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre