Výstava diel Jána Mathého vo Viedni priblíži návštevníkom košické kultúrne dedičstvo

KošiceSpravodajstvo

Ide o výber kľúčových zbierkových predmetov.

Niektoré diela významného košického sochára Jána Mathého budú vystavené v priestoroch Slovenského inštitútu vo Viedni. Expozícia s názvom Ján Mathé – Ticho formy bude slávnostne otvorená 14. apríla, pričom potrvá do konca mája. Sochy priblížia medzinárodnému publiku príbeh o tichu, forme a košickom kultúrnom dedičstve. Cieľom výstavy je nielen predstaviť tvorbu Mathého, ale aj sprostredkovať obraz metropoly východu ako atraktívnej turistickej destinácie s bohatým umeleckým prostredím.

Košická radnica uviedla, že je to prvá zahraničná prezentácia diel zo zbierok Múzea vila ateliér Mathé, ktoré sochárova manželka, profesorka Eva Mathéová, darovala mestu:

„Toto rozhodnutie nevzniklo náhodne, ale bolo výsledkom dlhoročných priateľských vzťahov a dôvery voči vedeniu mesta, že dielo a odkaz Jána Mathého skončia v tých najlepších rukách. Mesto prevzatím daru a zriadením múzea garantuje odbornú ochranu, dôstojnú prezentáciu, celistvosť a prístupnosť tejto jedinečnej zbierky. Výstava vo Viedni je priamym naplnením poslania múzea prezentovať Mathého tvorbu nielen lokálne, ale aj na medzinárodnej úrovni, čím sa buduje renomé Košíc ako významného umeleckého centra strednej Európy.“

Foto
Balenie diel pred prevozom do Viedne / Mesto Košice

Košický primátor Jaroslav Polaček skonštatoval, že samospráva sa vie systematicky a s rešpektom starať o svoje kultúrne dedičstvo a rozvíjať ho aj smerom do zahraničia:

„Prezentácia diel Jána Mathého vo Viedni je skvelou vizitkou nášho mesta. Ide o výnimočný košický kultúrny export, ktorým ukazujeme Európe, že Košice sú mestom so silnou kultúrnou identitou, ktoré si váži svojich velikánov a vie sa o ich odkaz systematicky starať. Múzeum vila ateliér Mathé je investíciou do uchovávania nášho kultúrneho dedičstva. Som hrdý na to, že diela košického sochára vzbudzujú záujem aj v zahraničí a že ich môžeme predstaviť v takom významnom prostredí.“

Mathé naposledy vystavoval v zahraničí v roku 2013 v Londýne, kedy Košice boli Európskym hlavným mestom kultúry. Na aktuálnej výstave spolupracovala košická radnica, Múzeum vila ateliér Mathé, Visit Košice a Slovenský inštitút vo Viedni. Podľa samosprávy ide o výber kľúčových zbierkových predmetov tvorby významného sochára, ktorá sa vyznačuje témami rodiny, zrodu a materstva:

„Dôkazom toho je aj bronzová plastika Plod života VIII (2009) s hodnotou 20-tisíc eur, ktorá reprezentuje život v lone matky či Trojica/Stojaca rodina, kde sa dve figúry skláňajú nad dieťaťom. Súčasťou expozície sú aj diela ako Bolesť I (1962) či Úzkosť I (1989), ktoré dokumentujú Mathého schopnosť pretaviť intímne a hlboké ľudské emócie do minimalistických sôch.“

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre