Výstava keramických betlehemov v Kežmarku prezentuje slovenskú ľudovú kultúru

VýchodKultúra

Súčasťou je expozícia vianočných pohľadníc.

Vianoce môžu Kežmarčania osláviť kultúrne aj umelecky. Tamojšie múzeum totiž ponúka výstavu unikátnych keramických betlehemov z dielne Márie Hanuskovej.

„Jej tvorba, ktorá vychádza z tradícií modranskej majoliky, je zameraná na reliéfy, kachlice, taniere, figurálne plastiky.  Inšpiruje sa predovšetkým slovenským ľudovým krojom, ľudovými tradíciami, ale často používa aj vinárske a sakrálne motívy. Zvláštnou katergóriou jej tvorby sú  betlehemy, figurálne plastiky svätých patrónov, anjelov,“ vysvetlila archeologička múzea Marta Kučerová.

Galéria k článku

Keramické betlehemy Márie Hanuskovej boli trikrát súčasťou Výstavy 100 betlehemov z celého sveta v Ríme. Zámerom jej tvorby je propagácia ľudovoumeleckých tradícií, ako aj zachovanie povedomia o ľudových krojoch z celého Slovenska cez výtvarné diela z vypálenej hliny. Návštevníci môžu obdivovať figurálne plastiky, kachlice, reliéfy, taniere, ale aj maľby s náboženskou, vianočnou tematikou, či s motívmi vychádzajúcimi z ľudových tradícií.

„Výstava je doplnená o výber z bohatej zbierky vianočných pohľadníc súkromných kežmarských zberateľov Zdeňka Baligu a Andreja Janovského. Pohľadnice pochádzajú z obdobia od začiatku po 70. roky 20. storočia a tematicky dopĺňajú výstavu Márie Hanuskovej,“ doplnila Kučerová.

Súčasťou programu sú aj tvorivé dielne, návštevníci si môžu vyskúšať prácu s hrnčiarskou hlinou. Výstava potrvá do konca januára.

Komentáre