Výstava Na prelome mapuje kultúrne povedomie Košíc pred vznikom Československa

KošiceSpravodajstvo

Viac ako 200 diel tvorí komplexnú výpoveď, ktorú podporujú obrazy z celého Slovenska aj z Maďarska.

Východoslovenská galéria pripravila výstavu viac ako 200 diel, ktorá historicky mapuje obdobie pred vznikom Československej republiky, ktorej sté výročie si pripomíname. Výstava vznikla s využitím zbierkového fondu Východoslovenskej galérie, no je obohatená o mnohé kontextuálne výpožičky zo Slovenska aj zahraničia.

„Umelci v tých rokoch experimentovali s rôznymi štýlmi. Po roku 1918 si umelci znova vyhraňujú iný štýl, aj pod vplyvom geopolitických zmien. Vystavujeme napríklad Martina Benku či Maximiliána Kurta, ktorí sú pre toto obdobie typickí,“ informoval kurátor výstavy Miroslav Kleban.

Foto
Výstava vznikla s využitím zbierkového fondu Východoslovenskej galérie, no je obohatená o mnohé kontextuálne výpožičky zo Slovenska aj zahraničia / TASR

Výstava zachytáva a prezentuje kultúrne povedomie Košíc z tohto rušného obdobia, ktoré podnietilo k vzniku nového pohľadu na svet a tým pádom aj na umenie. Súčasťou výstavy sú viaceré vzácne diela z Maďarskej a Slovenskej národnej galérie. „Kurátori Miroslav Kleban a Ján Kovačič prišli s tým, že by sme sa mohli zamerať práve na 19. storočie, pretože by to nadväzovalo na náš zbierkový fond a Košickú modernu. To obdobie medzi tým, koncom 19 storočia a začiatkom moderny nebolo nikdy poriadne preskúmané,“ priblížila riaditeľka Východoslovenskej galérie Dorota Kenderová.

Súčasťou projektu budú aj prednášky oslovených historikov, ktorí divákom priblížia kultúrne, politické a spoločenské pomery na prelome vekov.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre