Výstava v bývalej väznici ŠTB v Košiciach má pripomínať hrôzy komunizmu

KošiceZaujímavosti

Sprístupnená bude od septembra.

Dnes si pripomíname Deň pamiatky obetí komunistického režimu. V tejto súvislosti bola včera v Košiciach otvorená nová expozícia, ktorá približuje bývalú krajskú väznicu Štátnej bezpečnosti. Pripravilo ju Múzeum obetí komunizmu. Jeho riaditeľ Pavol Hric uviedol, že výstava sa skladá z troch hlavných komponentov.:

„Jednak sú to informačné panely, ktoré prinášajú mnohé informácie o tom, ako tieto eštebácke väznice fungovali, čo robili dozorcovia, čo robili vyšetrovatelia, aké vyšetrovacie metódy používali. Takým možno najnáročnejším produktom, keď to tak môžem technicky nazvať, je 3D  model väznice. Potom je tu aj cela, v ktorej premietame zážitkové video o tom, aby sme na chvíľku zamysleli, zastali a porozmýšľali o tom, ako sa cítil ten väzeň v tejto väznici.“

Foto
Súčasťou expozície je prehliadka cely / TASR

Podľa záznamov tu v povojnových rokoch bolo väznených takmer 5-tisíc ľudí. Bývalá väznica sa nachádza v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice.

„My sme súhlasili s tým, aby tu bola táto stála expozícia, priamo na mieste, kde sa tieto udalosti odohrávali, kde sa ľudia nespravodlivo súdili a vyšetrovali a kde boli uväznení. Zatiaľ sme sa dohodli na tom, že bude to stála expozícia, ktorú sprístupníme verejnosti tým, že sa ľudia prihlásia cez Múzeum obetí komunizmu, cez ich webovú stránku na workshopy, a súčasťou workshopov budú aj komentované prehliadky tej výstavy,“ vysvetlila riaditeľka knižnice Darina Kožuchová.  

Tie by mali byť pre verejnosť sprístupnené od septembra. Slávnostného otvorenia výstavy sa zúčastnil aj bývalý disident František Mikloško, ktorý pre Rádio Košice uviedol, že o tejto téme je potrebné rozprávať aj v dnešnej dobe:

„Pokiaľ nebudeme stále opakovať tie hrôzy komunizmu a to všetko, čo sa tu udialo, tak sa nepoučíme z minulosti, nebudeme kultúrnejší, nebudeme bohatší vnútorne. Takto nejako sa posúva tá pamäť z generácie na generáciu. Medzi mladými ľuďmi víťazí nejaká vlna, ale popri tom ide nejaká niť pamäte, záujmu, a táto niť je kľúčová. Niekedy malá skupina ľudí rozhoduje o dejinách.

Tento cieľ budú mať aj spomínané workshopy, ktoré priblížia mladým ľuďom, čo znamená porušovanie ľudských práv.

Komentáre