Výstava v centre Košíc pripomína návštevu britskej kráľovnej Alžbety II. na Slovensku

KošiceKultúra

Niektoré fotografie sú verejnosti prezentované po prvýkrát.

Pre Košičanov aj návštevníkov mesta je oddnes v centre k dispozícii výstava fotografií venovaná zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II., ktorá pripomína jej návštevu na Slovensku z roku 2008. Prehliadku pri Urbanovej veži slávnostne otvoril britský veľvyslanec Nigel Baker, podľa ktorého sú niektoré snímky verejnosti prístupné po prvýkrát.

„Momenty, ako napríklad štátne večery v Bratislave, stretnutie kráľovnej s dôležitými osobnosťami Slovenska, ktoré mali vzťahy s Veľkou Britániou, ako napríklad Meky Žbirka, keď kráľovná bola v Tatrách... Áno, presne tie dôležité momenty. Mal som možnosť hovoriť s kráľovnou potom o návšteve na Slovensku a povedala mi, že to bola jedna z najkrajších návštev, ktoré robila v zahraničí, vždy mala Slovensko presne v srdci.

Výstava bude putovať po viacerých slovenských mestách, v Košiciach bude skrášľovať verejný priestor do 24. mája.

Galéria k článku

Dopoludnia prijal britského veľvyslanca košický primátor Jaroslav Polaček, ktorý uviedol, že spolu diskutovali o rôznych témach:

„Nie je to vždy len o kultúre, športe a infraštruktúre, ale je to aj o podnikaní, je to o podpore Britov, ktorí v Košiciach podnikajú, majú svoje spoločnosti, firmy. Je to o tom, aby sme spoločne rozvíjali naše spoločné záujmy, pretože každá jedna spoločnosť prináša prácu, aj našim ľuďom – Košičanom.“

Primátor pripomenul, že prezidentka Zuzana Čaputová pozvala britského kráľa Karola III. na návštevu Slovenska. Zároveň avizoval, že sa diskutuje aj o tom, aby sa táto návšteva uskutočnila aj v metropole východu.

Komentáre