Výstava v Múzeu Vojtecha Löfflera približuje tvorbu maliara Olega Šuka

KošiceZaujímavosti

Novinkou je aj inštalácia Anny a Kláry Štefanovičových.

Múzeum Vojtecha Löfflera v Košiciach ponúka prvú retrospektívnu výstavu maliara a zenového učiteľa Olega Šuka a jeho post-minimalistické maľby z rokov 2010 – 2020 s názvom Muž, dom a čln. Návštevníci môžu obdivovať vyše 30 diel, pričom viaceré z nich neboli nikdy vystavené a niektoré boli predstavené v rámci roztrúsených lokálnych autorských výstav bez kontextualizácie.

„Jeho maľby ponúkajú nahliadnutie do jeho náboženskej skúsenosti, skúmania prázdna a ticha a možno ich vnímať ako kontemplatívne objekty. Tieto introvertné maľby nielen ukazujú proces vzniku obrazu, ale venujú nesmiernu pozornosť detailu a emócii, pričom vonkajšiemu svetu nie je venovaná takmer žiadna pozornosť,“ uviedlo múzeum.

Foto
Múzeum Vojtecha Löfflera ponúka viaceré výstavy / TASR

Dvojica dizajnérov Mira a Peter Maukš vytvorila architektúru výstavy, aktualizovaný kontemplatívny priestor bielej kocky, ktorý umožňuje mentálny a spirituálny priestor pre tieto diela. Múzeum zdôraznilo, že expozícia je otvorená do 26. februára:

„Obmedzená paleta farieb, biela, zlatá, modrá a práca s priehľadnosťou a odrazom a človek/muž redukovaný na základnú antropologickú situáciu – na dom a čln. Vo svojich navzájom prepojených cykloch Šuk skúma základné koordináty, hore a dole, spolu a mimo, balans, témy dôležité pre post-abstrakciu aj pre východnú spirituálnu prax.“

Novinkou je aj inštalácia Anny a Kláry Štefanovičových s názvom Pestro-pravidelné prvky príbytkov. Obe sa inšpirujú v architektúre, jedna využíva exteriér a druhá interiér, predovšetkým jeho výzdobu. Táto výstava potrvá do 12. februára.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre