Výstava „Zachránené“ predstaví diela obnovené po požiari galérie

KošiceKultúra

Diela sa vrátili do galerijných priestorov po viac ako troch desaťročiach.

Nová výstava Východoslovenskej galérie oživila zabudnuté diela, ktoré vďaka reštaurátorským prácam uzrú svetlo sveta po druhýkrát. Výstava s príznačným názvom „Zachránené“ prezentuje nielen diela, ktoré poškodil požiar v roku 1985 ale približuje reštaurátorskú prácu ako takú. Tá niekedy prináša aj nové zistenia o už známych dielach.

„Objavili sme na obraze napríklad mincu v ruke chlapca alebo zátišie v spodnej vrstve maľby. Takisto sa nám podarilo spresniť dátum vzniku pri maľbe Dáma od Konštantína Kőváriho-Kačmarika z roku 1902. Pôvodne sme si mysleli, že rok vzniku je 1912, no po odstránení nánosu sme zistili, že ide o rok 1902,“ povedala o procese reštaurátorka Ludmila Zozuľáková.

Diela sa vrátili do galerijných priestorov po viac ako troch desaťročiach. Pri každom z vystavovaných exponátov návštevníci nájdu aj informácie o tom, akými procesmi dielo počas reštaurácie prešlo. Ide o  prvú fázu projektu reštaurovania poškodených obrazov. Galéria pokračuje v druhej a tretej fáze, pričom na obnovu čaká stovka umeleckých predmetov. Výstava zároveň pripomína katastrofický požiar budovy galérie v roku 1985, ktorý spôsobil výbuch plynu a pri ktorom bolo zničených 1030 umeleckých diel.

Foto
Nová výstava Východoslovenskej galérie oživila zabudnuté diela, ktoré vďaka reštaurátorským prácam uzrú svetlo sveta po druhýkrát / TASR

„Celá výstava je poňatá ako náučno-populárny projekt. Môže sa zdať, že rozsahom nie je taká veľká, no na druhej strane je veľmi výpovedná práve skrz jednotlivé diela a popisky, ktoré majú rozšírený obsah a diváci sa na nich môžu dozvedieť, ako to dielo vyzeralo predtým, ako bolo reštaurované a akými fázami prešlo, je tam jednoduchá legenda týchto postupov,“ povedala o výstave riaditeľka Východoslovenskej galérie Dorota Kenderová.

Výstava potrvá do 1. septembra a jej súčasťou budú aj odborné prednášky a komentované prehliadky a v rámci osláv 60. výročia založenia košického bábkového divadla sa 28. apríla uskutoční tvorivý workshop pre rodiny.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre