Výstavba juhozápadného obchvatu Prešova bude financovaná prevažne z eurofondov

PrešovSpravodajstvo

Celkové náklady na projekt predstavujú viac ako 327 miliónov eur bez DPH.

Európska komisia schválila projekt výstavby diaľnice D1 Prešov, západ – Prešov, juh, ktorý bude financovaný z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Slovensko môže čerpať grant vo výške viac ako 278 miliónov eur. Je to v poradí už desiaty dopravný projekt, na ktorý Európska únia poskytne Slovensku dotáciu. Hodnota všetkých projektov financovaných Bruselom presahuje dve miliardy eur, čo je 45 percent z celkovej alokácie OPII.

„Prešov momentálne zažíva svoju zlatú éru cestnej výstavby. Okrem juhozápadného obchvatu sme tu investovali z eurofondov aj do modernizácie kľúčových križovatiek v centre mesta. Ďalšou veľkou stavbou je nedávno odštartovaná výstavba severného obchvatu. Vytvárame okolo Prešova koridor, aby tretie najväčšie mesto na Slovensku malo zaistenú budúcnosť, čo sa týka cestnej infraštruktúry,“ vyhlásil minister dopravy a výstavby Slovenskej republiky Árpád Érsek. Z eurofondov budú v prešovskom regióne financované aj ďalšie projekty, ktoré sú zamerané na regionálne cesty I. triedy, a to aj vďaka realokovaným prostriedkom z iných operačných programov. Ide napríklad o obchvaty Sabinova a Plavnice, ako aj projekty modernizácie existujúcich ciest.

Foto
Súčasťou obchvatu je aj križovatka juh pri výjazde z Prešova na Košice / TASR

Úsek diaľnice D1 Prešov, západ – Prešov, juh je chýbajúcim úsekom diaľnice D1 na východe Slovenska po Košice. Rezort dopravy uviedol, že je to veľmi náročný projekt. Úsek má iba sedem kilometrov, ale takmer tretina diaľnice bude viesť na mostoch a druhá tretina v tuneli. „Stavia sa niekoľko veľkých a komplikovaných križovatiek a celková dĺžka ciest na týchto križovatkách je väčšia ako dĺžka samotného úseku. Súčasťou projektu je aj nové stredisko správy a údržby diaľnic pre východné Slovensko, ktoré vznikne v rámci výstavby,“ informovala hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky Karolína Ducká.

Vodiči jazdou po prešovskej diaľnici by mali ušetriť približne osemnásť minút, čo je až osemdesiat percent času v porovnaní s pôvodnou trasou cez mesto. Jazda po starej ceste trvá 24 minút. Vodiči prejdú úsek diaľnice za päť minút. Odovzdanie diaľnice do prevádzky je naplánované na leto 2021. Celkové náklady na projekt predstavujú viac ako 327 miliónov eur bez DPH.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre