Výstavba Národného olympijského centra plaveckých športov v Košiciach sa začne v lete

KošiceSpravodajstvo

Mala by trvať približne dva roky.

Na mieste Mestskej krytej plavárne vznikne Národné olympijské centrum plaveckých športov Košice (NOCKE), ktorého výstavba sa začne v letných mesiacoch. Po novom bude hostiť domáce a medzinárodné súťaže vo vodnom póle, plávaní a synchronizovanom plávaní. Ak práce za takmer 16,7 milióna eur budú postupovať podľa harmonogramu, NOCKE by mala byť športovcom k dispozícii v prvej polovici roka 2025.

Košický magistrát uviedol, že podmienkou bolo, aby mesto získalo na výstavbu minimálne 50 percent externých zdrojov:

„Po tom, ako sa Košický samosprávny kraj v uplynulých mesiacoch odmietol podieľať na financovaní NOCKE navrhovanou sumou 4 milióny eur, požiadal košický primátor Jaroslav Polaček o pomoc pri získaní požadovanej dotácie Fond na podporu športu (FnPŠ), Slovenský olympijský a športový výbor, ministerstvo školstva a Slovenskú plaveckú federáciu.“

Foto
Vizualizácia projektu  / Mesto Košice

Fond na podporu športu odsúhlasil na tento účel štátny príspevok vo výške 8,34 milióna eur. V júli však o tom definitívne rozhodne vláda.

„Je to veľký deň pre všetkých Košičanov, športovcov a rekreačných plavcov v našom meste. Oplatilo sa nám stovky hodín rokovať a bojovať o to, aby sa táto dôležitá investícia mohla uskutočniť,“ povedal Polaček.

„Som veľmi rád, že v deň zatvorenia Mestskej krytej plavárne v Košiciach Správna rada FnPŠ jednohlasne rozhodla o podpore projektu dôležitého nielen pre plavecké športy, ale pre celé východné Slovensko,“ reagoval predseda Správnej rady FnPŠ Ladislav Križan v súvislosti s výstavbou prvého 50-metrového bazéna s desiatimi dráhami na Slovensku.

NOCKE vznikne spojením Mestskej krytej plavárne a kúpaliska Červená hviezda. Hlavným investorom je mestský podnik TEHO, ktorý okrem prevádzky kúpalísk Rumanova a Červená hviezda spravuje aj Mestskú krytú plaváreň.

Košickí mestskí poslanci vlani prijali uznesenie, že TEHO môže na tento účel čerpať investičný úver, z ktorého bude financovaná výstavba aj nákup vybavenia. Banky poskytli mestskému podniku úvery vo výške 18 miliónov eur, ktorých splatnosť je naplánovaná do roka 2045.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre