Takýmto spôsobom sa má zlepšiť kvalita vody.
V bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava sa dnes začali práce, ktoré by mali prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd. Tie ovplyvňujú kvalitu vody v rieke Slaná. Rudné bane včera (27.5.) na základe priameho rokovacieho konania podpísali zmluvu s Hlavnou banskou záchrannou stanicou. K verejnému obstarávaniu pristúpili na základe rozhodnutia vlády a poverenia ministerstvom hospodárstva.
„Hlavná banská záchranná stanica sa zaviazala urobiť v starej železorudnej bani práce, ktoré zamedzia vtekaniu slabo mineralizovaných vôd zo VI. obzoru bane do hlbších obzorov, z ktorých vytláča silne mineralizované vody,“ vysvetlil štátny podnik Rudné bane s tým, že práce by mali byť ukončené do 15 dní od podpisu zmluvy.
V prípade, ak bude akcia úspešná, výtok silne mineralizovaných vôd z hlbších častí bane sa zníži približne o 80 percent. Tento postup vyplýva z obhliadky priestorov v bani a z archívnych údajov o starej opustenej bani, ktorej posledný prevádzkovateľ je aktuálne v konkurze.
Rieka Slaná sa vo februári sfarbila dočervena. Príčinou bolo vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit, ktorý v Nižnej Slanej fungoval do roku 2008. Z výsledkov rozboru vody vyplynulo, že došlo k 12-násobnému prekročeniu hodnoty železa, ale aj k zvýšeniu výskytu mangánu, síranov a arzénu.
Zdroj: TASR