Vývoj epidemiologickej situácie v Košiciach sa odzrkadlil aj na plánovaní sobášov

KošiceKoronavírus

Niektoré mestské časti evidujú nárast, iné pokles počtu obradov.

Vzhľadom na to, že opatrenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu ovplyvňujú aj podmienky organizovania sobášov, ich počet počas leta sa mierne zmenil. Mestská časť Košice – Staré Mesto eviduje oproti vlaňajšku nárast, pripisuje ho najmä prekladaniu obradov na iný termín. Ako pre Rádio Košice uviedla Mária Boldrini z Miestneho úradu Košice – Staré Mesto, za tento rok uskutočnili 383 sobášov, z toho 252 cirkevných a 131 civilných:

„Oproti minulému roku 2020 je to mierne zvýšenie, ale oproti roku 2019 je to, samozrejme, pokles o necelých 100 sobášov. Najsilnejšie mesiace boli letné, v roku 2020 to bolo okolo 105 sobášov v auguste aj v septembri. Tohto roku september už nebol taký silný, len okolo 72 sobášov, august ostáva stále najsilnejší.“

Do konca roka majú naplánovaných 13 obradov. Naopak, matričný úrad na sídlisku Dargovských hrdinov registroval pokles sobášov, aj keď nejde o výrazný úbytok.

„Vlani sme mali v našej mestskej časti od júna do októbra 53 sobášov, tohto roku je to za rovnaké obdobie celkovo 48 sobášov, takže rozdiel medzi týmito sledovanými obdobiami je prakticky minimálny. Najviac sobášov sme mali tohto roku v auguste, bolo ich celkovo 16, z toho 7 úradných a 9 cirkevných. Priemerne mávame 5 – 6 úradných sobášov mesačne, ale počas prvých štyroch mesiacov tohto roka, keď boli zavedené prísne pandemické opatrenia, sme mali v našej mestskej časti dovedna len 7 sobášov,“ skonštatoval starosta Furče Jozef Andrejčák s tým, že v januári raz sobášili aj v domácom prostredí.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Výrazné zmeny neeviduje ani mestská časť Košice – Juh, čo nám potvrdila Darina Havrilová z tamojšieho matričného úradu:

„V tomto roku od júna do polovice októbra sme zaznamenali spolu 123 obradov, z toho 40 cirkevných a 83 civilných obradov. Je to skoro vyrovnané. Ten rok skôr bol o tom, že si páry prekladali manželstvá z októbra, z novembra na skorší termín v máji, v júni.“

Za posledné roky tu stále hlásia počas leta približne 120 cirkevných a 40 civilných obradov mesačne. Rovnako to bolo aj tento rok. Do decembra majú naplánovaných 20 sobášov. Mestská časť Košice – Západ zaznamenala úbytok cirkevných obradov. Naopak, počet civilných sa zvýšil.

„V tomto roku bolo 116 sobášov, z toho 77 civilných a 39 cirkevných sobášov. Čo sa týka civilných sobášov, je to mierny nárast o dva sobáše, keď v minulom roku sme ich mali 75, avšak tých celkových sobášov bolo o niečo viac, a to konkrétne 121 sobášov,“ povedal starosta Terasy Marcel Vrchota, ktorý dodal, že aj napriek prechodu Košíc do bordovej fázy COVID automatu zatiaľ nedošlo k rušeniu obradov do konca roka.  

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre