Vyzbieraj diamanty Abovskej koruny: Altánok na lesnom ostrove Bol

KošiceTuristicKE

Slnečné lúče sa na oblohe striedajú s búrkami, no zrážok nie je priveľa a lesy v okolí Košíc sú zjazdné bez problémov. V rámci dnešného objavovania vrcholov Vrchárskej koruny Abova sa tak vyberieme do pučiacich lesov. Ich súčasná svieža zelená farba je jednoducho pastvou pre oči.

Foto
Altánok je vyznačený tabuľkou VKA / KOŠICE ONLINE

Našim cieľom bude málo známy altánok pod Bielou skalou. Ide v podstate o úplne klasický altánok, akých sú v okolí Košíc desiatky. Špeciálny je však svojim umiestnením a v tomto prípade je cieľom samotná cesta. Tá totiž stojí za to.

´Prvá fáza cesty je cyklistom dobre známa. Základom je totiž dostať sa z Košíc na Alpinku a následne zamieriť asfaltovou cestičkou okolo golfového areálu smerom na Nemcovú dôlku. Tiahle stúpanie v závere postupne naberá na intenzite a v podstate ho absolvujeme takmer celé. Takmer. V poslednej ostrej zákrute totiž opúšťame asfaltku a bočíme smerom doprava na pevnú lesnú cestičku.

Výšku sme už nabrali a teraz to tak bude o príjemnej kľukatej jazde so striedavým minimálnym klesaním a stúpaním. Prvý altánok nás ešte necháva chladným a pozornosť zbystríme počas pretnutia modrej turistickej značky. V tomto momente brzdím a peši sa vydávam hľadať studničku vyznačenú na mapke. Stačí vystúpať po modrej asi tridsať metrov a naozaj – drevená studnička je tu.

Foto
Drevená studnička na modrej značke / KOŠICE ONLINE

Od studničky sa vraciam na lesnú cestičku a pokračujem v smere jazdy. Míňam prameň Železné vráta a o chvíľku sa už predo mnou sa objaví drevený altánok. Ten je situovaný priamo pod masívom Bielej skaly a lesníci ho postavili na odlesnenom ostrohu, ktorý svojim tvarom zhora pripomína známy chorvátsky ostrov Bol. Pravda, okolo neho nie je more, ale údolie a namiesto piesku tu nájdeme pozostatky polomu.

 

625 m n.m., GPS: 48.8172597N, 21.1560078E

Foto
Altánok je situovaný na zaujímavom výbežku / KOŠICE ONLINE
Foto

Altánok vyložene volá po oddychu a osviežení. Pohľad na okolité lesy je úchvatný a božské ticho narúša iba spev vtákov. Na tomto mieste stretnete človeka len málokedy a takéto miesta ja veru môžem.

Po splnení povinnosti v podobe fotky pre VKA (priamo na altánku je umiestnená aj tabuľka, ktorá potvrdzuje, že sme na správnom mieste) pokračujeme lesnou cestou ďalej.

Foto
Altánok nie je priamo pri ceste, ale na odlesnenom výbežku / KOŠICE ONLINE
Foto

Táto fáza je už príjemná, nakoľko je spojená predovšetkým s klesaním. Krásnymi košickými lesmi sa spustíme k Hlinnému potoku a popri ňom k známej Lesnej škole Hlinné. To už sme späť na asfaltovej ceste vedúcej Čermeľským údolím a poblíž je chata Diana. Ak však ešte cítite dostatok energie, odporúčam vybrať sa z Hlinného značenou cyklocestou nahor na chatu Hrešná. Švestkový nealko Bernard s výhľadom na Kavečany a okolie predstavuje zakaždým tú najlepšiu motiváciu.

Foto
Zakončiť túru lahodným mokom na Hrešnej je vždy dobrý nápad / KOŠICE ONLINE
Foto

Komentáre